Trwa ładowanie...

Książę Karol zastąpił Elżbietę II. Oto następca brytyjskiego tronu. Karol III.

70 lat, czyli najdłużej w historii, na tronie zasiadała królowa Elżbieta II. Od urodzenia jej pierwszego syna było wiadomym, że to on obejmie brytyjską koronę. Karol, bo o nim mowa, jest tym samym najstarszym następcą tronu w dziejach Wielkiej Brytanii. Królem został w wieku 73 lat. Przyjął imię Karol III.

Książę KarolKsiążę KarolŹródło: fot. Getty, fot: Chris Jackson
dasvk79
dasvk79

Oświadczenie nowego króla

Nowy król Wielkiej Brytanii wydał pierwsze oficjalne oświadczenie. Karol pożegnał w nim swoją matkę, która była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. "To jeden z najsmutniejszych dni dla mnie i całej naszej rodziny" - napisał Karol.

"W tym okresie żałoby i zmian, moja rodzina i ja będziemy pocieszeni i pokrzepieni wiedząc, jakim szacunkiem i głęboką sympatią, szeroko była darzona królowa" - podkreślił nowy król.

Książę Karol urodził się w listopadzie 1948 roku w Pałacu Buckingham. Był pierwszym z czwórki rodzeństwa. Przyszły król przyszedł na świat w rok po ślubie matki Elżbiety i ojca Filipa. Od razu, ze względu na panujące zasady, było jasnym, że jest drugim - po matce - potencjalnym sukcesorem. Wówczas panował bowiem jeszcze jego dziadek, Jerzy VI, a Elżbieta miała zostać królową dopiero cztery lata później.

dasvk79

Karol, czyli książę od urodzenia

Karol od urodzenia nosił pierwszy z tytułów, będąc księciem Edynburga. Już kilka lat później, wraz z zostaniem następcą tronu, przyszły monarcha otrzymał tytuł księcia Kornwalii, a w wieku dziesięciu lat, uroczyście nadano mu także tytuł księcia Walii.

Książę Karol chodził do Hill House School w Zachodnim Londynie, by później zmieniać miejsca nauki, przenosząc się m.in. do Szkocji. Ze względu na swoje królewskie pochodzenie często był szykanowany przez rówieśników, doświadczał nawet przemocy fizycznej.

Mały książę Karol z siostrą i rodzicami Getty Images
Mały książę Karol z siostrą i rodzicamiŹródło: Getty Images, fot: Keystone

Najstarszy syn królowej studiował na Uniwersytecie Walijskim, jednocześnie sprzeciwiając się przyjętej tradycji i rezygnując z akademii wojskowej. Z wykształcenia jest archeologiem, a sam tytuł zdobył na Uniwersytecie w Cambridge. Specjalizuje się w zakresie wypraw krzyżowych.

dasvk79

Niemal od początku swojej działalności publicznej jest zaangażowany w projekty społeczne. Sam stał na czele i wspiera setki różnych organizacji zajmujących się pomocą. Książę interesuje się ekologią i ochroną środowiska. Od lat jest wegetarianinem.

Burzliwe życie miłosne Księcia Karola

Przez lata wielkie zainteresowanie mediów budziło życie prywatne księcia Karola. Na początku lat 70., przyszły król po raz pierwszy związał się z obecną żoną Kamilą (wówczas Shand). Karol planował się jej oświadczyć, ale uznał ostatecznie, że takie małżeństwo zostanie źle przyjęte przez królewską rodzinę.

Po raz pierwszy przyszły monarcha ożenił się dopiero kilka lat później. Jego wybranką była Diana Spencer. Przyszłą księżną poznał, dzięki związkowi z jej starszą siostrą Sarą. Miłość między młodymi była o tyle kontrowersyjna, co dynamiczna - do zaręczyn doszło zaledwie po 13 spotkaniach. Sam ślub był spektakularny i kosztował prawie 50 milionów funtów.

Książę Karol z Dianą Getty Images
Książę Karol z DianąŹródło: Getty Images, fot: Bettmann

Od początku związek Diany i Karola pilnie śledziły media. Przyszły król oskarżany był o zdrady i utrzymywanie romansu z Kamilą. Mimo to, w niecały rok od ślubu, para doczekała się pierwszego dziecka, księcia Williama. Trzy lata później urodził się drugi syn pary - Harry.

Książę Karol z rodziną Licencjodawca
Książę Karol z rodzinąŹródło: Licencjodawca, fot: Mirrorpix

Kolejne lata były jeszcze bardziej kontrowersyjne. Oboje, Karol i Diana, byli podejrzewani o zdrady. W 1992 roku premier Wielkiej Brytanii ogłosił separację pary, co ostatecznie doprowadziło do rozwodu kilka lat później. Po śmierci Diany w zaledwie rok później, przyszły król ponownie, choć już oficjalnie, związał się z Kamilą. Ostatecznie do ich ślubu doszło w 2005 roku.

Karol z żoną Kamilą Getty Images
Karol z żoną KamiląŹródło: Getty Images, fot: Rob Jefferies

Książę Karol. Wieczny kandydat na króla

Siedem dekad - tyle dokładnie tytuł królowej nosiła Elżbieta II. Monarchini była najdłużej panującą na brytyjskim tronie w historii. Tym samym, w 2013 roku książę Karol został najstarszym następcą tronu w dziejach Wielkiej Brytanii.

Książę Karol jest wściekły na Harry'ego Getty Images
Książę Karol z synamiŹródło: Getty Images
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dasvk79
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dasvk79
Więcej tematów