Liczne zmiany i zwroty w planach. Takiej koronacji jeszcze nie było
W Opactwie Westminsterskim na króla Wielkiej Brytanii koronowany został Karol III. W uroczystości brało udział kilka tysięcy zaproszonych gości, w tym kilkudziesięciu światowych przywódców. W samym Londynie zgromadziło się tłumy turystów. To pierwsza taka ceremonia od 70 lat. Nie obyło się bez planowanych modyfikacji, jak i niespodziewanych zmian.
W sobotę po południu Arcybiskup Canterbury Justin Welby nałożył koronę św. Edwarda na głowę króla Karola III. Korona św. Edwarda jest używana tylko podczas koronacji. To jedyny raz w życiu, kiedy monarcha ją nosi.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Po namaszczeniu i koronacji króla Wielkiej Brytanii Karola III, namaszczona i koronowana została jego małżonka Camilla. Już wcześniej Pałac Buckingham zasugerował, że nosząca tytuł "królowej-małżonki" Camilla będzie od tej pory po prostu "królową".
Camilla została koronowana pochodzącą z 1911 r. koroną Marii Teck i był to pierwszy przypadek od prawie 300 lat, by małżonka monarchy użyła już istniejącej korony, a nie specjalnie wykonanej na tę okazję, choć została ona nieco zmodyfikowana.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Karol III koronowany na króla Wielkiej Brytanii
Karol III został zaprezentowany zgromadzonym w Opactwie Westminsterskim przez prowadzącego nabożeństwo koronacyjne arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego jako "niekwestionowany król" Wielkiej Brytanii.
Chwilę później tak samo, w kolejne trzy strony świata, Karola III zaprezentowały trzy inne osoby - damy Orderu Podwiązki i Orderu Ostu oraz odznaczony Krzyżem Jerzego były żołnierz.
To pierwszy przypadek w historii koronacji, by w tej roli wystąpiły także osoby świeckie i kobiety. Wszyscy zwrócili się do zgromadzonych z pytaniem, czy gotowi są okazać królowi hołd i gotowość do służby, na co ci odpowiedzieli "Boże, chroń króla Karola".
Podczas ceremonii książę William złożył przysięgę wierności swojemu ojcu, królowi Karolowi III. Ta część ceremonii koronacyjnej została zmodyfikowana. W przeszłości przyklękali przed monarchą i przysięgali mu wierność wszyscy członkowie rodziny królewskiej oraz Izby Lordów, jednak teraz zrobił to tylko arcybiskup Canterbury w imieniu Kościoła Anglii oraz następca tronu.
Podczas uroczystości brytyjski premier Rishi Sunak, który jest praktykującym hinduistą, odczytał podczas nabożeństwa fragment Nowego Testamentu.
Odczytany przez Sunaka fragment pochodzi z Listu do Kolosan i zawiera m.in. słowa: "On jest obrazem Boga niewidzialnego - Pierworodnym wobec każdego stworzenia, bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone. On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Po ceremonii rodzina królewska wróciła do Pałacu Buckingham. Finałem wydarzenia był przelot samolotów wojskowych, który Karol III i Kamila obserwowali z balkonu pałacu. Z powodu niesprzyjającej pogody wydarzeni zostało jednak skrócone.
W przelocie wzięły udział tylko śmigłowce wojskowe oraz zespół akrobacji lotniczych RAF-u Red Arrows. Według pierwotnego planu, w sześciominutowym pokazie miało wziąć udział 60 samolotów.
Po zakończonym pokazie rodzina królewska wróciła do Pałacu. Niespodziewanie po kilkudziesięciu sekundach król Karol III i królowa Kamila powrócili do tłumu, aby jeszcze raz pomachać i pożegnać przybyłych gości.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Koronacja Karola III. Pierwsza taka ceremonia od 70 lat
Koronacja nie zmienia statusu monarchy - Karol III objął tron z chwilą śmierci Elżbiety II, czyli 8 września 2022 r., a dwa dni później zwołana w tym celu Rada Akcesyjna proklamowała ten fakt. Koronacja jest, jak wyjaśnia Pałac Buckingham, "okazją do zabawy i świętowania, ale jest również uroczystą ceremonią religijną".
Na ceremonii obecny był brytyjski premier Rishi Sunak wraz z żoną, oraz wszyscy żyjący poprzednicy, czyli John Mayor, Tony Blair, Gordon Brown, David Cameron, Theresa May, Boris Johnson i Liz Truss, jak również wszyscy ministrowie.
Bardzo skromna była natomiast reprezentacja parlamentu, szczególnie pamiętając, że na koronacji Elżbiety II byli niemal wszyscy ówcześni posłowie i parowie. Obecni byli przywódcy głównych partii politycznych, szefowie rządów i parlamentów Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, szefowie sił zbrojnych.
Na koronację przybyli przedstawiciele 14 innych państw, w tym premierzy Australii Anthony Albanese, Kanady Justin Trudeau i Nowej Zelandii Chris Hipkins, a także kilkunastu prezydentów bądź premierów innych państw Wspólnoty Narodów.
Obecni byli przywódcy większości państw europejskich, w tym prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, prezydenci Francji Emmanuel Macron, Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Włoch Sergio Mattarella, Irlandii Michael D. Higgins, Czech Petr Pavel, Węgier Katalin Novak, a także przywódcy Unii Europejskiej - przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.