Trwa ładowanie...
d3k9k9o

Wielka Brytania. Rząd chce zawieszenia parlamentu na sześć dni

Brytyjski rząd zwróci się o zawieszenie parlamentu od wtorku, 8 października, do poniedziałku, 14 października. Wówczas nową sesję ma rozpocząć przemówienie królowej Elżbiety II.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Boris Johnson
Boris Johnson (East News, Fot: BEN STANSALL/AFP/East News)
d3k9k9o

Zgodnie z planem premiera Borisa Johnsona zawieszenie prac parlamentu miało potrwać pięć tygodni, jednak jego decyzja została uznana przez Sąd Najwyższy za niezgodną z prawem i unieważniona. Sędziowie zgodzili się z argumentami skarżących, że premier Boris Johnson chciał w ten sposób uniemożliwić parlamentowi zablokowanie wyjścia kraju z Unii Europejskiej bez porozumienia.

Według gabinetu Johnsona obecna sesja parlamentu musi zostać zakończona, by Elżbieta II mogła w przemówieniu otwierającym kolejną sesję przedstawić nowe plany legislacyjne rządu. Wspomniane projekty mają dotyczyć m.in. systemu opieki zdrowotnej, szkolnictwa, walki z przestępczością, inwestycji w infrastrukturę oraz kwestii gospodarczych. Należy jednak podkreślić, że rząd Johnsona nie ma obecnie większości w Izbie Gmin, dlatego jego propozycje mają nikłe szanse na realizację.

d3k9k9o

Opozycja sugeruje, że premier Wielkiej Brytanii celowo wybrał datę zawieszenia tak, by po raz kolejny uniknąć odbywającej się co środę sesji pytań do premiera. Od czasu gdy Johnson pod koniec lipca objął urząd szefa rządu, uczestniczył w niej tylko raz - 4 września.

Tak europosłanki PiS radzą sobie w PE. Biedroń kpi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3k9k9o

Podziel się opinią

Share

d3k9k9o

d3k9k9o
Więcej tematów