Ukraina pójdzie dalej? Wyjątkowo mocny sygnał od kluczowego sojusznika
Wielka Brytania nie sprzeciwia się wykorzystaniu przez Ukrainę dostarczonej przez nich broni w ramach ofensywy na teren obwodu kurskiego - potwierdziło w nocy ze środy na czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
- Nie nastąpiła żadna zmiana w polityce rządu Wielkiej Brytanii - zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych Ukraina ma wyraźne prawo do samoobrony przed nielegalnymi atakami Rosji, co nie wyklucza operacji wewnątrz Rosji. Podczas procesu przekazywania sprzętu wyraźnie zaznaczamy, że ma on być używany zgodnie z prawem międzynarodowym - oświadczył rzecznik bryjskiego resortu.
Szturm na Kursk
Ukraińscy żołnierze przedarli się tydzień temu przez rosyjską granicę do obwodu kurskiego z czołgami i pojazdami opancerzonymi - pod osłoną dronów i artylerii - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na rosyjskich urzędników. W obwodzie kurskim ogłoszono w środę 7 sierpnia stan wyjątkowy.
Szturm trwa. Siły ukraińskie zajmują obecnie obszar około 1000 km kw. Jest to pierwszy przypadek od II wojny światowej, by jakikolwiek fragment terytorium Rosji był okupowany przez obce wojska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosyjski szpieg wrócił do Rosji. "Państwo polskie nie zawiodło"
Rosjanie nie chcą bronić Kurska. Jak wynika z opublikowanej w sieci prywatnej korespondencji, setki poborowych zostały siłą przewiezione na okupowane przez Ukraińców terytoria w obwodzie kurskim.
Amerykańskie media donoszą z kolei, powołując się na anonimowych przedstawicieli władz USA, że Rosja wycofuje część swoich wojsk z Ukrainy w odpowiedzi na rozpoczętą w ofensywę w obwodzie kurskim.
Czytaj także:
Źródło: PAP, WP Wiadomości