Trwa ładowanie...
d2p441u

Wielka Brytania. Brat premiera Borisa Johnsona odchodzi z Partii Konserwatywnej

Zamieszanie wokół brexitu wchodzi na wyższy poziom. Po wieczornych głosowaniach w Izbie Gmin z Partii Konserwatywnej odchodzi Jo Johnson - prywatnie brat premiera Zjednoczonego Królewstwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielka Brytania. Jo Johnson (brat premiera) złożył rezygnację z członkostwa w Partii Konserwatywnej
Wielka Brytania. Jo Johnson (brat premiera) złożył rezygnację z członkostwa w Partii Konserwatywnej (East News, Fot: BEN STANSALL/AFP/East News)
d2p441u

"To był zaszczyt reprezentować Orpington przez 9 lat i służyć jako minister pod trzema premierami. W ostatnich tygodniach byłem rozdarty między lojalnością wobec rodziny a interesem narodowym" - napisał na Twitterze Jo Johnson. Polityk w referendum w 2016 roku głosował za pozostaniem Wielkiej Brytanii we wspólnocie europejskiej.

Jo Johnson w zeszłym roku zrezygnował ze stanowiska ministra za kadencji Theresy May. Nastąpiło to w reakcji na porozumienie brexitowe, które osiągnięto z Brukselą. Latem ponownie wszedł do rządu, po tym jak członkowie Partii Konserwatywnej wybrali jego brata na nowego przywódcę.

d2p441u

"To było nierozwiązywalne napięcie. Nadszedł czas, aby inni mogli podjąć się roli posła i ministra. Bez odbioru" - kończy swój wpis brat brytyjskiego szefa rządu.

Wielka Brytania. Chaos w Izbie Gmin

Podczas środowych głosowań w parlamencie Boris Johnson musiał dwukrotnie przełknąć gorycz porażki. Najpierw konserwatywne premier przegrał głosowanie w Izbie Gmin. Wygrał opozycyjny projekt ws. poparcia dla ustawy, która ma na celu zablokowanie tzw. twardego brexitu. Za było 327 posłów, na nie - 299.

d2p441u

Zobacz także: Gowin wygrał z minister zakład o wino. „Już wypiliśmy”

Dodatkowo pomysł Johnsona ws. zorganizowania przedterminowych wyborów również spalił na panewce - decyzję musiałoby poprzeć 2/3 parlamentarzystów. Zabrakło aż 136 głosów. Za wnioskiem szefa rządu głosowało 298 parlamentarzystów, przeciw było 56. Wymaganą większością było poparcie 434 posłów.

- Ten rząd wyprowadzi ten kraj z Unii Europejskiej 31 października br. i jedyną rzeczą, jaka stoi na naszej drodze, jest ta "poddańcza ustawa" proponowana przez lidera opozycji - krytykował wniosek o opóźnienie brexitu Johnson.

d2p441u

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: BBC

d2p441u

Podziel się opinią

Share

d2p441u

d2p441u
Więcej tematów