Wiele wyroków TK nie jest wykonywanych
Wiele wyroków Trybunału Konstytucyjnego nadal nie jest wykonywanych - powiedział prezes TK Jerzy Stępień, przedstawiając podczas dorocznego Zgromadzenia Ogólnego informację dotyczącą działalności i orzecznictwa trybunału w roku 2006.
Stępień powiedział, że Trybunał rozstrzygnął w minionym roku 143 sprawy. Były wśród nich orzeczenia bardzo ważne - jak kwestia zmiany ordynacji do wyborów samorządowych. Według prezesa wzrost liczby rozstrzyganych spraw nie świadczy o pogorszeniu jakości prawa, ale o lepszej kontroli jego zgodności z Konstytucją. Prezes Trybunału zwrócił uwagę, że orzeczenia nie zawsze są wykonywane. Przytoczył przykład orzeczenia sprzed 8 lat o Funduszu Wczasów Pracowniczych, które do tej pory nie zostało wprowadzone w życie.
Marszałek Sejmu Marek Jurek podziękował Trybunałowi za obronę porządku prawnego i moralnego w orzeczeniu dotyczącym konstytucyjnej ochrony godności życia ludzkiego. Marszałek Sejmu zapowiedział też opracowanie zmian w Konstytucji, których celem miałaby być ochrona życia ludzkiego od poczęcia. Marek Jurek przyznał, że było wiele orzeczeń Trybunału trudnych dla Sejmu, na przykład zakwestionowanie legalności bankowej komisji śledczej.
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podkreślał natomiast znaczenie Trybunału Konstytucyjnego dla ochrony porządku prawnego w Polsce. Przyznał, że istnieją "duże zaległości" w wykonywaniu postanowień Trybunału. Borusewicz powiedział, że Senat stara się zaradzić problemowi. Podkreślił, że przy Senacie działa zespół, którego zadaniem jest przygotowywanie inicjatyw ustawodawczych wynikających z orzeczeń Trybunału.
Na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów TK nie byli obecni ani prezydent, ani premier. Obaj powołali się na inne obowiązki. W imieniu prezydenta za pracę na rzecz dobrego prawa w Polsce podziękowała sędziom minister Kancelarii Prezydenta Lena Dąbkowska-Cichocka.