PolskaWiększość Polaków zadowolona z pracy lokalnych władz

Większość Polaków zadowolona z pracy lokalnych władz

Aż 71% Polaków pozytywnie ocenia pracę obecnych włodarzy swoich miast; 17% wystawia im negatywną opinię - wynika z sondażu CBOS. Ponadto według badania, 90% ankietowanych jest zadowolona z mieszkania w swoich miastach; przeciwnego zdania jest 8% respondentów.

22.09.2010 | aktual.: 21.12.2010 13:53

Wśród osób, które są zadowolone z mieszkania w swoich miejscowościach, 44% jest bardzo zadowolonych, a 46% raczej zadowolonych. Natomiast wśród tych, którzy mają przeciwne zdanie, 6% ankietowanych jest raczej niezadowolonych, a tylko 2% bardzo niezadowolonych. Zdania w tej sprawie nie miało 2% Polaków.

Ponad dwie trzecie respondentów (69%) wyraża zadowolenie z pracy ustępującej rady swojej gminy lub miasta; w tej grupie osób 62% jest raczej zadowolonych, a 7% bardzo zadowolonych. Przeciwnego zdania jest 17% ankietowanych, w tym 14% raczej źle ocenia pracę ustępującej rady w swojej miejscowości, a zdecydowanie źle 3%. 14% nie wyraziło w tej sprawie zdania.

Z pracy obecnych gospodarzy swoich miejscowości - wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - zadowolonych jest 71% badanych; 14% bardzo dobrze ocenia ich pracę, a 57% raczej dobrze. Niecała jedna piąta - 17% jest negatywnego zdania. Raczej źle prace obecnych włodarzy ocenia 13%, a 4% zdecydowanie źle. 12% nie wypowiedziało się w tej sprawie.

Ponad połowa - 51% - ankietowanych uważa, że pieniądze, którymi dysponują władze miejscowości, w której mieszkają są dobrze wydawane (8% oceniło, że są one wydawane zdecydowanie właściwie, a 43% raczej właściwie).

22% ankietowanych jest zdania przeciwnego. 17% uważa, że pieniądze są raczej niewłaściwie wydawane, a 5% uważa, że zdecydowanie niewłaściwie. 27% nie ma w tej sprawie zdania.

Ponad 78% ankietowanych uważa, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat sytuacja w ich miejscowościach zamieszkania zmieniła się na lepsze. 12% oceniło, że praktycznie nic się nie zmieniło, a 5% jest zdania, że sytuacja się pogorszyła. Swojego zdania w tej sprawie nie miało 5% ankietowanych.

Połowa badanych oceniła, że największą bolączką w gminach lub miejscowościach, w których żyją, jest zła sytuacja na lokalnym rynku pracy. Prawie tyle samo osób - 49%, wymieniło stan dróg. Równie duża grupa osób - 42% ankietowanych uważa, że problemem jest sytuacja w służbie zdrowia. Niezadowolenie budzi również sytuacja mieszkaniowa - 23%, pomoc publiczna dla najuboższych - 18%, komunikacja z innymi miejscowościami - 16%, sytuacja w zakresie kanalizacji - 14%, bezpieczeństwo obywateli - 12%.

Dwie trzecie ankietowanych (61%) oceniło, że w ciągu czterech lat, które upłynęły od ostatnich wyborów, ogólna sytuacja w ich gminie lub miejscowości zmieniła się na lepsze. 30% uważa, że praktycznie nic się nie zmieniło; tylko 5% uważa, że sytuacja zmieniła się na gorsze. 4% nie miało w tej sprawie zdania.

W ocenie 74% badanych na lepsze w ostatnich czterech latach zmienił się wygląd ich miejscowości. Dla 59% polepszyła się czystość ulic, miejsc publicznych oraz wywóz śmieci; dla 55% - sytuacja związana z remontem budynków użyteczności publicznej; dla 53% - pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej, a dla 49% - stan dróg.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 5-11 sierpnia 2010 roku na liczącej 986 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
sondażwładzazaufanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)