Większość Polaków za karą śmierci
Około 70% Polaków opowiada się za karą śmierci - tak wynika ze wszystkich dotychczasowych sondaży, które były prowadzone w ciągu ostatnich 10 lat.
Oznacza to, że Polacy raczej są niezmienni w tej kwestii. Dlatego Instytut Badania Opinii i Rynku PENTOR przeprowadził sondaż, w którym zapytał respondentów nie o to "kto jest za, a kto przeciw" karze śmierci, tylko o to, "jak powinno się postępować ze sprawcami najcięższych i najbardziej okrutnych przestępstw".
PENTOR przeprowadził więc sondaż dotyczący wprowadzenia do polskiego prawa "kary śmierci" albo innej - alternatywnej formy ukarania sprawców najcięższych przestępstw, jakim miałoby być "więzienie do śmierci" bez możliwości wcześniejszego warunkowego wyjścia na wolność. Uczestnicy sondażu mieli zatem dwa wyjścia do wyboru.
Tak postawione pytanie znacząco zmieniło układ "zwolenników" i "przeciwników" kary śmierci - powiedziała Agnieszka Morysińska z PENTORA. Z sondażu wynika bowiem, że odsetek zwolenników kary śmierci znacząco zmniejszył się i wynosi 50%. Natomiast za bewzględnym, bezterminowym więzieniem opowiada się 43% badanych.
Badanie PENTORA pokazuje też, jakie osoby są przeciwnikami kary śmierci. Za wprowadzeniem "więzienia aż do śmierci" opowiadają się głównie osoby z wykształceniem wyższym, o wyższej pozycji zawodowej, osoby miłode - przed 30. rokiem życia, głównie kobiety - zaznaczyła Morysińska.
Zdaniem Agnieszki Morysińskiej z Instytutu Badania Opinii i Rynku PENTOR, z sondażu wynika, że Polacy nie tyle domagają się przywrócenia kary śmierci, ale oczekują skutecznych rozwiązań prawnych, które w sposób efektywny ograniczą przestępczość i odizolują sprawców najcięższych i okrutnych przestępstw od społeczeństwa na zawsze, ale bez konieczności skazywania ich na śmierć.
Sondaż przeprowadzono 14 lipca telefonicznie przez Instytut Badania Opinii i Rynku PENTOR na zlecenie Polskiego Radia, na reprezentatywnej próbie 800 dorosłych osób. Margines błędu wynosi 3%.