ŚwiatWiększość Polaków przeciwna misji w Afganistanie

Większość Polaków przeciwna misji w Afganistanie

Trzy czwarte Polaków wypowiada się przeciw obecności polskich wojsk w Afganistanie - wynika z sondażu ośrodka MB SMG/KRC, zamówionego przez francuską telewizję France 24. 64% pytanych obywateli Polski nie zgadza się z polityką prowadzoną przez USA w Iraku i Afganistanie.

Większość Polaków przeciwna misji w Afganistanie
Źródło zdjęć: © PIO PKW Afganistan / mjr Marcin Gil

10.12.2009 | aktual.: 11.12.2009 08:20

Z okazji planowanego na 11 grudnia polskiego dnia we France 24, francuski kanał zamówił sondaż dotyczący kilku kwestii związanych z naszym krajem: obecności polskich wojsk w Afganistanie, obrony i bezpieczeństwa w Unii Europejskiej oraz ekologii.

Na pytanie, czy polscy żołnierze powinni zostać w Afganistanie, negatywnie odpowiedziało 75%, przy czym - 45% "zdecydowanie nie", a 30% - "raczej nie". Zwolennikami dalszego polskiego udziału w afgańskiej operacji jest w sumie jedna piąta pytanych ("raczej tak" - 13%, "zdecydowanie tak" - 8%).

Zdecydowana większość ankietowanych - 64% - odpowiedziała, że jest przeciwna polityce i działaniom USA w Iraku i w Afganistanie. Odmiennego zdania było 22%, a 14% nie wyraziło w tej sprawie swojej opinii.

Ośrodek MB SMG/KRC spytał też ankietowanych, co sądzą o planowanej przez kraje UE niezależnej od USA wspólnej europejskiej polityce obrony. Większość Polaków - 51% badanych - popiera ten pomysł, przeciwne mu jest zaś 38%.

W związku z odbywającym się w Kopenhadze szczytem klimatycznym w sondażu zapytano Polaków, jakie działania proekologiczne podejmują na co dzień. Najwięcej - ponad 90% - zadeklarowało, że oszczędza w domu wodę i energię elektryczną. 87% zaznaczyło, że ogranicza korzystanie z toreb foliowych, a 84% - że powtórnie używa tych samych opakowań. Najmniej popularną odpowiedzią było: "ograniczam jazdę samochodem/korzystam z komunikacji miejskiej" - zaznaczyło ją 54%.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie w dniach 4-7 grudnia na reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski powyżej 18. roku życia.

Źródło artykułu:PAP
polacyterroryzmafganistan
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)