PolskaWiększość Polaków bez wakacji

Większość Polaków bez wakacji

68% Polaków nie wyjechało w tym roku na
żaden wypoczynek poza miejsce swojego zamieszkania i już takiego
wypoczynku do końca grudnia nie planuje - wynika z sondażu CBOS na
temat "Jak Polacy wypoczywali w 2003 roku?".

Najczęstszym powodem zrezygnowania z wyjazdu na wypoczynek okazał się brak pieniędzy. Odpowiedzi takiej udzieliło 71% ankietowanych.

Na wypoczynek poza domem wyjechał, lub planuje wyjechać jeszcze w tym miesiącu, co trzeci Polak (31%). 14% z tych osób wyjeżdżało zarówno na dłuższy, jak i na krótszy pobyt, 9% było tylko na dłuższym (co najmniej tygodniowym) wyjeździe, a 8% zdecydowało się tylko na wyjazd krótszy (poniżej tygodnia).

Z sondażu wynika, że w tym roku wypoczywały najczęściej osoby z takich grup społeczno-demograficznych jak: młodzież (55%), osoby z wyższym wykształceniem (63%), przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji (68%), osoby mieszkające w mieście powyżej 501 tys. mieszkańców (64%), osoby dobrze oceniające swoje warunki materialne (61%) oraz uczniowie i studenci (73%).

Najrzadziej wyjeżdżali przedstawiciele takich grup jak: osoby powyżej 65 roku życia (11%), osoby z wykształceniem podstawowym (12%) i zasadniczym zawodowym (22%), rolnicy (13%) i robotnicy niewykwalifikowani (14%), renciści (13%), osoby źle oceniające swoje warunki materialne (16%) oraz osoby mieszkające na wsi (16%).

71% Polaków wypoczynek spędziło w kraju, 20% zarówno w kraju, jak i za granicą, a 7% wyjechało tylko za granicę.

Spośród osób, które zadeklarowały jakikolwiek wypoczynek w kraju 48% spędziło go u rodziny i znajomych, 32% w prywatnie wynajętej kwaterze, 18% na zorganizowanych wczasach, obozie bądź wycieczce, 16% na polu kempingowym, a 15% na własnej działce.

Na indywidualnym wyjeździe zagranicznym było 15% ankietowanych, 9% spędziło urlop u rodziny lub przyjaciół mieszkających za granicą, a 8% na wyjeździe zagranicznym zorganizowanym przez biuro podróży.

Według sondażu, 33% Polaków wyjechało na wypoczynek jeden raz, 22% dwa razy, 12% trzy razy, 13% od czterech do pięciu razy, 12% do sześciu do dziesięciu razy a 5% ponad dziesięć razy. 3% badanych nie potrafiło precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie o ilość wyjazdów w ciągu roku.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-10 listopada na grupie 1088 dorosłych mieszkańców Polski. (iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)