Polska"Większa ilość, lepsza jakość" - nowa specgrupa straży miejskiej w Krakowie

"Większa ilość, lepsza jakość" - nowa specgrupa straży miejskiej w Krakowie

Osiemnastu funkcjonariuszy, w tym pięciu z psami - tak wygląda nowo powołana grupa szybkiego reagowania straży miejskiej Krakowa. Strażnicy będą kontrolować centrum miasta, interweniować w przypadkach zakłócania porządku, reagować na problemy z bezdomnymi czy te związane z Parkiem Kulturowym.

"Większa ilość, lepsza jakość" - nowa specgrupa straży miejskiej w Krakowie
Źródło zdjęć: © Paweł Krawczyk/krakow.pl

Kandydat na prezydenta Krakowa jednoczącej się prawicy, Marek Lasota, proponował, aby strażnicy miejscy przesiedli się na rowery, żeby lepiej móc kontrolować miasto. Prezydent Majchrowski chce zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom stolicy Małopolski poprzez utworzenie specjalnej grupy szybkiego reagowania.

- Grupa ta będzie wspierać działania pozostałych strażników z poszczególnych oddziałów oraz zajmować się pilnymi problemami dotyczącymi porządku w mieście. Chcemy zmienić sposób postrzegania straży miejskiej jako jednostki dbającej o porządek w Krakowie. Strażnicy będą bardziej widoczni w przestrzeni miejskiej - mówił Jacek Majchrowski.

W skład grupy wchodzą wyselekcjonowani strażnicy, szeroko przeszkoleni w zakresie prawa, aby mogli reagować w skrajnie różnych przypadkach. Specgrupa rozpoczęła swoje działanie już w piątek.

- Funkcjonariusze z grupy wsparcia będą reagować zarówno na zakłócenia porządku, jak i na problemy związane z Parkiem Kulturowym czy z bezdomnymi. Na przykład w sezonie turystycznym nowo powstałe patrole będą częściej obecne na Drodze Królewskiej. Wieczorami i w weekendy pojawią się natomiast na ulicach w centrum miasta - wyjaśniał Adam Młot, komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa. - Od dwóch lat reorganizujemy działania straży miejskiej i ostatnią z zapowiadanych zmian było właśnie utworzenie grupy wsparcia. Było to możliwe dzięki uzupełnieniu stanu etatowego oraz zwiększenia środków przeznaczaną na Straż Miejską z budżetu miasta - dodał komendant.

Wsparcie specgrupy może się przydać w związku ze zbliżającymi się imprezami andrzejkowymi i świątecznymi - miasto przewiduje wzmożony ruch turystów i mieszkańców w ścisłym centrum Krakowa. Nie oznacza to jednak, że grupa szybkiego reagowania będzie pracować tylko na Rynku Głównym i w jego okolicach - w razie potrzeby strażnicy będą się przemieszczać. Funkcjonariusze specgrupy będą również między innymi współpracować z MPK ("Bezpieczny powrót") czy prowadzić kontrole działalności całodobowych sklepów z alkoholem.

W tym roku Straż Miejska Miasta Krakowa dysponuje 427 etatami. W przyszłym planowane jest zwiększenie tej liczby do 480. W 2015 roku wzrośnie także budżet - do 34 920 000 zł (z 28 852 400 zł w 2014 roku).

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)