Trwa ładowanie...
dhdg4an

Wiedeń nie chce pomnika Sobieskiego. Rok temu inny zdemolowali chuligani

Pomnik Jana III Sobieskiego przygotowany przez Czesława Dźwigaja z ASP w Krakowie czeka na transport do stolicy Austrii. Miał być tam odsłonięty w 335. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Władze miasta uznały jednak, że pomnik może mieć wydźwięk antyturecki.
Share
Jan III Sobieski wciąż czeka na pomnik w Wiedniu
Jan III Sobieski wciąż czeka na pomnik w WiedniuŹródło: PAP/ALAMY, Fot: Grzegorz Knec / Alamy Stock Photo
dhdg4an

Plany postawienia pomnika pojawiły się w 2011 roku. Miałby on stanąć na wzgórzu Kahlenberg, skąd Sobieski poprowadził atak ciężkiej jazdy na tureckie wojska. Cokół już stoi, miejsce jest przygotowane.

Konkurs na wykonanie monumentu wygrał krakowski profesor ASP Czesław Dźwigaj. Powołano Komitet Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego, spotykali się też w tej sprawie przedstawiciele władz Wiednia i Krakowa. Po obu stronach postumentu miał być napis w języku polskim i niemieckim "Król Polski Jan III Sobieski" wraz z datą.

4-tonowy pomnik też został już odlany i czeka na transport. 15 sierpnia monument miał pojawić się w Krakowie i stamtąd ruszyć do stolicy Austrii. 12 września w 335. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej miało się odbyć oficjalne odsłonięcie monumentu. Pojawiły się jednak niespodziewane komplikacje.

dhdg4an

W czerwcu nowym burmistrzem Wiednia został socjaldemokrata Michael Ludwig. W trosce o poprawność polityczną nowe władze uznały, że pomnik może mieć wydźwięk antyturecki. To nie jest najlepszy czas na budowę pomników militarnych - wynika z pisma przesłanego Komitetowi Budowy pomnika.

Zobacz też: Macierewicz i Ziobro często u Kaczyńskiego. Wiceminister Marcin Warchoł komentuje

Jak przypomina RMF FM, to 13. próba postawienia pomnika polskiego króla. Autor pomnika zaznacza, że w Wiedniu stoją dwa monumenty konnicy Tatarów Krymskich, które uczestniczyły w Odsieczy Wiedeńskiej, a także napisy wyjaśniające, że to dzięki temu wydarzeniu uratowano Europę. Nigdzie nie ma wzmianki o Polakach i polskim królu - podobnie jak na tablicy na kościele świętego Józefa w Wiedniu.

Podczas ubiegłorocznych obchodów rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej chuligani zniszczyli miejsce, w którym miał stać pomnik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhdg4an

Podziel się opinią

Share
dhdg4an
dhdg4an
Więcej tematów