Trwa ładowanie...
d4jbwwm

Zniszczono polski pomnik w Wiedniu. Służby szykują się na coś większego

Mnóstwo policji, krążący nad ziemią helikopter - tak wygląda teraz wzgórze Kahlenberg w Wiedniu - donosi reporter Wirtualnej Polski Grzegorz Łakomski. W nocy, przed uroczystościami 334. rocznicy odsieczy wiedeńskiej na Kahlenbergu, zniszczono dwa pomniki. Teraz służby czekają na miejscu na uczestników dwóch manifestacji. Obawiają się, że dojdzie do eskalacji nienawiści.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W nocy zniszczono dwa pomniki na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu
W nocy zniszczono dwa pomniki na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu (Wikipedia)
d4jbwwm

Sędzia Trybunału Stanu i były marszałek Sejmu Józef Zych został zaproszony na uroczystości 334. rocznicy odsieczy wiedeńskiej na Kahlenbergu. - To straszne co się stało - tymi słowami odniósł się do zniszczenia dwóch pomników w Wiedniu w rozmowie z reporterem WP Grzegorzem Łakomskim.

Zniszczono niedokończany jeszcze pomnik Jana III Sobieskiego. Pomalowano go na czarno i zamieszczono na nim napis: „g...niany”. Inny pomnik, ukraiński, również został sprofanowany. Nie wiadomo, kto za to odpowiada. Dokładnie w tym miejscu zaplanowano jednak manifestacje dwóch radykalnych grup.

Będzie gorzej?

Wieczorem, o godz. 18, na wzgórzu Kahlenberg mają odbyć się dwie manifestacje - neonazistów i lewicowców. Powód? Kwestia przyjmowania uchodźców. Jedni są za, drudzy przeciwko. Wszyscy otrzymali zgodę - pierwsza na udział 700 osób, druga - na 200.

d4jbwwm

Policja zabezpieczyła teren, ogrodziła barierkami i wciąż go pilnuje. Chroniony jest też kościółek Św. Józefa.

Przewiduje się sporą liczbę funkcjonariuszy. Są przygotowani na to, że może dojść do bójek.

Stanowisko MSZ

Do sprawy zniszczenia polskiego pomnika w Wiedniu odniósł się w rozmowie z PAP szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski. - Właśnie lecę do Wiednia na jutrzejsze uroczystości związane z rocznicą bitwy pod Wiedniem. Będę na miejscu także prosił o informacje w sprawie zniszczenia polskiego obelisku na Kahlenbergu - stwierdził.

Jak dodał, pomnik jest już oczyszczony i będzie pilnowany do niedzieli - do rozpoczęcia uroczystości.

Źródło: WP/PAP

d4jbwwm

Podziel się opinią

Share

d4jbwwm

d4jbwwm
Więcej tematów