Trwa ładowanie...

Wieczorne wystąpienie Zełenskiego. Prezydent motywuje Ukraińców do walki

- Wciąż musimy walczyć i zadawać przeciwnikowi maksymalne straty - mówił późnym wieczorem do Ukraińców Wołodymyr Zełenski. - Rosyjscy okupanci nie są w stanie nas podbić. Nie mają takiej siły ani takiego ducha, jak my - podkreślił w wystąpieniu, które możecie zobaczyć poniżej, prezydent Ukrainy.

Zełenski w nowym wystąpieniu ostrzega: wchodząc w konszachty z okupantem, podpisujecie na siebie wyrok. Fot. AFP/UKRAINIAN PRESIDENCY PRESS OFFICEZełenski w nowym wystąpieniu ostrzega: wchodząc w konszachty z okupantem, podpisujecie na siebie wyrok. Fot. AFP/UKRAINIAN PRESIDENCY PRESS OFFICEFot: HANDOUT
d1ysc52
d1ysc52

Zełenski ocenił, że Rosja, która "jest organicznie niezdolna do normalnego funkcjonowania, napadając na Ukrainę, sama siebie postawiła w jednym szeregu z LNR i DNR" - ludowymi republikami na wschodzie Ukrainy. - Stała się ogromną, odizolowaną od całego świata zoną, gdzie panuje nędza, gdzie wszystko naznaczone jest przemocą i skąd ludzie starają się uciec, gdzie się tylko da - podkreśla Zełenski.

Jak dodaje, z Rosji "wyjeżdżają dziś informatycy, którzy nie godzą się z brakiem wolności, biznesmeni, a także artyści, którzy rozumieją, że twórczość nie jest możliwa w kraju, gdzie życie ludzkie nie ma żadnej wartości".

Barbarzyńskie działania Rosjan. "Najkoszmarniejszy moment we współczesnej historii"

Fundamentami istnienia Rosji są, mówi dalej Zełenski, "przemoc, terror i uzbrojenie, którego mają pod dostatkiem, nie mając przy tym tego czegoś, co czyniłoby ludzi szczęśliwymi". - Wszędzie, dokąd wkracza Rosja, umierają marzenia - powiedział:

Звернення Президента України Володимира Зеленського увечері 17-го дня війни.

Zełenski: wchodząc w konszachty z okupantem, podpisujecie na siebie wyrok

Ukraiński prezydent zwrócił się następnie wprost do deputowanych z obwodu chersońskiego, "którym nie starczyło ducha, by nie ulec szantażowi i rosyjskiej presji" i działają w interesie rosyjskim.

d1ysc52

- Wchodząc w konszachty z okupantem, podpisujecie na siebie wyrok - ostrzegł. Zaznaczył, że "na ziemi chersońskiej nie ma miejsca na jakiekolwiek pseudorepubliki". - Ukraina przejdzie zwycięsko ten czas próby i powróci wszędzie, gdzie jest nasza ziemia - zapewnił.

Zełenski podkreślił przy tym, że "Ukraina będzie pamiętać i nie wybaczy nikomu niczego, ale postara się pociągnąć do odpowiedzialności zarówno najeźdźców, jak i kolaborantów".

Nowe wystąpienie Zełenskiego: wasza odwaga i determinacja jest dziś natchnieniem dla świata

Ukraiński przywódca podziękował też społeczności międzynarodowej za okazywane Ukrainie poparcie, wyrażając przy tym pogląd, że świat wciąż robi zbyt mało dla jego kraju. Zarazem zauważył, że społeczność międzynarodowa podziwia Ukraińców, którzy "bronią swego domu przed najeźdźcą". - Wasza odwaga i determinacja jest dziś natchnieniem dla świata - wskazał.

Prezydent zakończył swe wystąpienie apelem poległych, wymieniając z imienia i nazwiska 17 żołnierzy, którzy polegli w sobotę w boju i omawiając ich dokonania, które zaskarbiły im tytuł Bohatera Ukrainy. Wśród odznaczonych przez prezydenta jest też pierwsza w historii kobieta, która otrzymała ten zaszczytny tytuł. Lekarka wojskowa Ina Derysowa zginęła w sobotę w Ochtyrce w wyniku ostrzału.

d1ysc52

Podsumowując 17. dzień obrony Ukraińców przed rosyjską inwazją, Załenski powiedział w swym przemówieniu opublikowanym na Facebooku: "walczymy o nasze prawo do bycia wolnym, o prawo, by żyć na swej własnej ziemi i żyć tak, jak uważamy za stosowne, a nie tak, jak ktoś chciałby za nas i wbrew naszej naturze, byśmy żyli".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ysc52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1ysc52
Więcej tematów