Więcej wojsk na wschodniej flance NATO? Tego chce Trump

Prezydent Stanów Zjednoczonych domaga się większych środków na obronność. Powodem jest coraz większe zagrożenie ze strony Rosji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Trump chce wzmocnić wschodnią flankę NATO zwiększając wydatki na obronę o 33 proc.
Donald Trump chce wzmocnić wschodnią flankę NATO zwiększając wydatki na obronę o 33 proc. (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
WP

Po aneksji Krymu w 2014 r., Rosja zaczęła przesuwać w kierunku swojej zachodniej granicy coraz więcej wojsk. Organizowała też manewry na niespotykaną od lat skalę. Od kilkunastu dni w obwodzie kaliningradzkim rozmieszczone są rakiety Iskander, które mogą przenosić rakiety balistyczne obejmujące swoich zasięgiem całą Polskę w kilkanaście minut.

Zagrożenie dostrzega m.in. szef sztabu generalnego brytyjskiej armii gen. Nick Carter.- Rosja jest gotowa do wojny. W Syrii przetestowała nowe rodzaje uzbrojenia, może uderzyć na Europę szybciej niż się tego spodziewamy - mówił Carter w Reutersie.

Teraz na wzmocnienie amerykańskich sił w Europie zdecydował się Donald Trump. Chce zwiększyć budżet na obronność o 10 proc. do 686 mld dol. Stany Zjednoczone chcą szczególnie wzmocnić wschodnią flankę NATO. Na ten cel w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania zostanie przeznaczone 6,5 mld dol., o 33 proc. więcej niż poprzednio - podaje portal fortune.com.

WP

Z tej kwoty na rozbudowę infrastruktury obronnej przekazane zostanie 800 mln dol. 300 mln pochłoną wspólne ćwiczenia wojsk NATO, a na doradztwo i szkolenia wydane zostanie 200 mln dol.

Zobacz także: Antysemityzm jako oficjalna polityka? Jan Tomasz Gross: „to straszne”

.

WP

- Kontynuujemy wzrost naszych inwestycji w Europie. Chcemy zwiększać wyposażenie i gotowość armii do działania. Mamy nadzieję, że w ramach potrzeby będą wspierać nasze operacje - mówi gen. Anthony Ierardi, z departamentu obrony USA.

Tym samym potwierdzają się wcześniejsze doniesienia amerykańskich mediów. W zeszły czwartek tygodnik "Washington Examiner" pisał, że prezydent USA ma zamiar przenieść amerykańskie wojska stacjonujące w Niemczech do Polski.

Źródło: fortune.com/defence.gov

Polub WP Wiadomości
WP
WP