Trwa ładowanie...

Coraz więcej wody w rzekach. Ogłoszono stany alarmowe

Poziom wód w rzekach podwyższył się w województwie łódzkim. Stany alarmowe zostały przekroczone na Luciąży, Warcie i Czarnej. W nocy strażacy wypompowywali wodę z piwnic i zalanych podwórek.
Share
Coraz więcej wody w rzekach. Ogłoszono stany alarmowe
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d1of5jr

W porównaniu do piątku o 13 cm przybrała Luciąża. Rzeka w miejscowości Kłudzice przekroczyła stan alarmowy o 23 cm. W nocy stany alarmowe w powiecie zduńskowolskim przekroczyła Warta o 6 cm. Wody w Czarnej Malenieckiej w powiecie piotrkowskim przekroczyły stany alarmowe o 12 cm.

Stany ostrzegawcze odnotowano na rzekach Oleśnica w powiecie sieradzkim, Grabi w Łasku oraz Pilicy w okolicach Sulejowa.

- Sytuacja jest pod kontrolą i w najbliższym czasie powinna się poprawiać. Wody nie zagrażają okolicznym mieszkańcom i ich domostwom. Nie było potrzeby ewakuacji. Ubiegłej doby strażacy w województwie łódzkim interweniowali 78 razy. Była to głównie pomoc przy wypompowywaniu wody z piwnic oraz podwórek. Odnotowano też 5 zdarzeń związanych z silnym wiatrem - powiedział Piotr Chasikowski z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi.

d1of5jr

Ostrzeżenia dla mieszkańców i turystów

W całym woj. łódzkim do odwołania obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone w piątek przez wojewodę Zbigniewa Raua. W najbardziej zagrożonych rejonach przygotowano magazyny przeciwpowodziowe, na bieżąco monitorowany jest stan wałów przeciwpowodziowych oraz urządzeń hydrotechnicznych. Osoby mieszkające na terenach zalewowych poinformowano o zagrożeniu, sposobach ewakuacji oraz sposobie zabezpieczenia dobytku.

Władze Sulejowa apelują do turystów planujących w najbliższych dniach wypoczynek nad wodami Luciąży czy Pilicy o ostrożność. Ze względu na niepewny nurt i podwyższony poziom wody w tych rzekach odradzają zaplanowane na długi weekend spływy kajakowe i zalecają przesunięcie ich na późniejszy termin.

W niedzielę fala kulminacyjna na Odrze

Służby przygotowują się na falę kulminacyjną, która jutro może przejść przez Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Praktycznie na całej Odrze woda przekroczyła stan ostrzegawczy. "Spodziewamy się jutro na Odrze przekroczonia stanów alarmowych. Może dojść do lokalnych podtopień - ostrzega Stanisław Potońca z opolskiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Z powodu podwyższonego stanu rzek wyłączono z ruchu dwie drogi. Kierowcy nie pojadą z Branic do Czech na drodze wojewódzkiej 119. W nocy z piątku na sobotę wyłączono z ruchu drogę w Opolu łączącą dawne wsie Czarnowąsy i Borki. Na moście doszło do spiętrzenia wody.

d1of5jr

Podziel się opinią

Share
d1of5jr
d1of5jr
Więcej tematów