Trwa ładowanie...

Więcej obostrzeń dla niezaszczepionych? Rada Medyczna popiera pomysł

Dr Konstanty Szułdrzyński poinformował, że Rada Medyczna przy premierze opowiada się za utrzymaniem części obostrzeń dla osób niezaszczepionych. - Epidemia się nie skończyła i póki tak jest, to wszystkich obostrzeń nie da się w naszej ocenie znieść - stwierdził Szułdrzyński.

Share
Więcej obostrzeń dla niezaszczepionych? Rada Medyczna popiera pomysłWięcej obostrzeń dla niezaszczepionych? Rada Medyczna popiera pomysłŹródło: East News, fot: Karol Makurat
d10ooa9

Zdaniem dr. Konstantego Szułdrzyńskiego wszystkie osoby, które nie przyjęły szczepionki na COVID-19, nadal powinny podlegać restrykcjom epidemicznym.

- Nie rozmawialiśmy ostatnio z rządem o szczegółach luzowania obostrzeń, ale ogólna strategia ich znoszenia została wypracowana dużo wcześniej. Epidemia się nie skończyła i póki tak jest, to wszystkich obostrzeń nie da się w naszej ocenie znieść. Oczywiście w stosunku do osób niezaszczepionych - powiedział w rozmowie z PAP dr Szułdrzyński.

Podkreślił, że "osoby zaszczepione czy uodpornione w wyniki przebycia COVID-19 powinny natomiast być zwalniane z kolejnych rygorów sanitarnych czy ograniczeń".

d10ooa9

Nowe obostrzenia. Więcej "normalności" dla zaszczepionych?

Dr Szułdrzyński wyraźnie zaznaczył, że rząd przy podejmowaniu decyzji kieruje się różnymi opiniami. Zalecenie Rady Medycznej jest jedną z wielu.

- To nie jest tak, że rząd idzie, jak po sznurku za naszymi rekomendacjami. Oczywiście, teraz sytuacja epidemiczna jest dobra i nikt nie mówi, że obostrzenia mają być takie jak w marcu czy kwietniu. Nie można jednak nie zauważyć cały czas bardzo znacznego procenta osób niezaszczepionych, bo to wśród nich będą głównie zakażenia w kolejnej fali - mówił dr Szułdrzyński.

W ostatnich dniach mówi się też, że poluzowane zostaną wkrótce obostrzenia w kościołach. Ekspert zauważa, że nie ma aktualnie przeciwskazań, które by to uniemożliwiały. Zwrócił jednak uwagę na kwestię szczepionek. - Osobiście mam jednak w tej sprawie jedną wątpliwość. Wobec dość niechętnej postawy wobec szczepień części kleru, a nawet hierarchów, należy założyć, że procent osób niezaszczepionych w kościele będzie wyższy niż w populacji - wyjaśnił dr Konstanty Szułdrzyński.

Jak dodał, "w ogóle nie rozumie podejścia części przedstawicieli Kościoła katolickiego do tej kwestii". - W mojej ocenie brakuje jego jednoznacznego głosu za szczepieniami. Stąd bierze się też kłopot z zaszczepieniem osób powyżej 80. roku życia, dla których księża są najczęściej najważniejszymi autorytetami. A to właśnie te osoby będą znów jesienią narażone na najcięższy przebieg COVID-19. To właśnie niezaszczepieni seniorzy mogą trafiać do szpitali i pod respirator - tłumaczył ekspert.

d10ooa9

Obostrzenia na wakacje. Minister zdrowia podał datę

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, kiedy rządzący ogłoszą obostrzenia na okres wakacyjny. - W czwartek przedstawimy pakiet rozwiązań epidemicznych na całe wakacje - powiedział szef resortu zdrowia na antenie TVP Info.

Niedzielski zaznaczył, że poza nim w konferencji weźmie udział także premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy pokazać dłuższą perspektywę i dać Polakom czas do zaplanowania wakacji. Proszę o odrobinę cierpliwości. Jutro razem z panem premierem będziemy komunikowali te informacje - powiedział szef MZ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d10ooa9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10ooa9
d10ooa9
Więcej tematów