Trwa ładowanie...

Jakie jest ryzyko hospitalizacji po szczepieniu? Włosi sprawdzili

Włoski Instytut Służby Zdrowia sprawdził, jakie jest ryzyko pobytu na intensywnej terapii i śmierci z powodu COVID-19 po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki. Wyniki badań dają powody do optymizmu.

Share
Jakie jest ryzyko hospitalizacji po szczepieniu? Włosi sprawdzili
Jakie jest ryzyko hospitalizacji po szczepieniu? Włosi sprawdziliŹródło: Materiały WP, Fot: Adobe
d2nkv1w

Zgodnie z ustaleniami instytutu, ponad cztery miesiące po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki, ryzyko śmierci z powodu COVID-19 spada aż o 95 procent.

Podobnie jest z ryzykiem hospitalizacji. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza obniża się o 90 procent.

d2nkv1w

Jak szybko działa szczepionka?

Włosi przekazali też, że że ryzyko zakażeniem Sars-CoV-2, hospitalizacji, w tym na intensywnej terapii oraz śmierci, spada raptownie po dwóch pierwszych tygodniach od przyjęcia preparatu, a po 35 dniach obserwuje się stabilizację tej redukcji.

Zobacz też: Burza po wpisie Ryszarda Terleckiego. Michał Wypij: powinien zrezygnować z funkcji

Jak podkreślili badacze, "po dłuższym okresie po szczepieniu nie notuje się wzrostu ryzyka choroby".

d2nkv1w

Co istotne, wyniki dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet w różnym wieku.

Rekordowy weekend szczepień we Włoszech

Instytut opublikował wyniki badań po rekordowym weekendzie kampanii szczepień we Włoszech. W ciągu dwóch dni zaszczepiono tam ponad 1,2 mln osób.

W całym kraju wykorzystano natomiast 38 milionów dawek. Po pełnym szczepieniu jest już 13 milionów Włochów. Daje to prawie jedną czwartą obywateli tego kraju.

 Koronawirus w Polsce. Ruszają szczepienia nastolatków

Od poniedziałku 7 czerwca na szczepienia przeciwko COVID-19 można zarejestrować dzieci i młodzież w wieku od 12 do 15 lat. W ich przypadku na przyjęcie preparatu zgodę musi wyrazić rodzic lub opiekun prawny. Ich obecność będzie konieczna też przy samym szczepieniu.

d2nkv1w

Jak przekonywał Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, w sprawie szczepień należy słuchać specjalistów. Przypomniał także, że od wielu dziesięcioleci, na całym świecie szczepi się dzieci niemalże od urodzenia. Dzięki temu udało się wyeliminować wiele chorób.

- Pierwszeństwo do decydowania w tej sprawie mają więc naukowcy, wirusolodzy, którzy przecież robią wszystko, aby szczepienia były dla dzieci bezpieczne - powiedział w wywiadzie dla "Super Expressu".

Źródło: PAP/Super Express

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2nkv1w

Podziel się opinią

Share
d2nkv1w
d2nkv1w
Więcej tematów