PolskaWidok na miłosierdzie

Widok na miłosierdzie


Od dzisiaj nie trzeba się już wspinać po stopniach. Wystarczy poczekać na jedną z wind, które zawiozą pielgrzymów na taras - jeden z najwyżej usytuowanych punktów widokowych w Krakowie.

Widok na miłosierdzie
Źródło zdjęć: © GK | Fot. Adam WOJNAR

17.08.2004 | aktual.: 17.08.2004 07:48

- Wyżej jest tylko kopiec Kościuszki - mówi Przemysław Bednarz, rzecznik Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Z tarasu widokowego rozciąga się piękna panorama Krakowa.

Bezpieczniej niż w USA

Budowa wieży rozpoczęła się w lipcu 2000 r. Wznoszona była z przerwami, gdyż ważniejsze były prace przy budynkach sanktuarium. Stawianie wieży trwało dziewięć miesięcy. To jedyny punkt widowkowy Krakowa dostępny bez ograniczeń dla osób niepełnosprawnych.

- Wkrótce po rozpoczęciu budowy wieży w Nowym Jorku runęły wieże World Trade Center. Specjaliści, którzy pracowali w sanktuarium stwierdzili wtedy, że jeśli samolot uderzyłby w łagiewnicką konstrukcję, to na pewno nie zawaliłaby się tak jak bliźniacze wieże w USA - mówi Przemysław Bednarz.

Światło na całą Polskę

Wieża poświęcona zostanie dziś, podczas uroczystości drugiej rocznicy konsekracji sanktuarium. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15 - Godziną Miłosierdzia. Mszę odprawi kardynał Franciszek Macharski. Potem nastąpi poświęcenie i otwarcie wieży dla pielgrzymów.

- Na zakończenie uroczystości konsekracyjnych dwa lata temu Ojciec Święty powiedział: "Niech światła padające z wieży łagiewnickiej świątyni rzucają duchowy blask na całą Polskę, od Tatr do Bałtyku, od Bugu po Odrę i na cały świat." Teraz jego marzenie się spełni. W drugą rocznicę konsekracji bazyliki udostępniamy wieżę dla wiernych - mówi biskup nominant Jan Zając, kustosz sanktuarium w Łagiewnikach.

Dzienniczek na czubku

Wieża widokowa przy bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach wznosi się na wysokość 310 m n.p.m. Sama wysokość wieży to 76 m, taras widokowy znajduje się na wysokości 41,60 m od poziomu wejścia do bazyliki. Zwieńczeniem wieży jest krzyż, pod którym umieszczona została kula, a w niej hermetyczna puszka z dokumentami i "Dzienniczkiem" św. siostry Faustyny Kowalskiej.

Na taras winda wywiezie wiernych w 40 sek. Do windy mieści się ok. 20 osób. Jeśli założyć, że podziwanie panoramy Krakowa zajmie pielgrzymom ok. 10 minut, w ciągu dnia na wieżę może wyjechać ok. 2 tys. osób. Wieża otwarta będzie od 9.30-17.30.

Magdalena FRANKIEWICZ

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)