ycipk-3hsuka

Wiceszef polskiego MSZ w Syrii. Rozmawiał o pomocy uchodźcom

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz pojechał do Damaszku. Spotkał się tam z wiceszefem syryjskiej dyplomacji Fajsalem Mikdadem. Polskie MSZ na razie nie podaje szczegółów wizyty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Spotkanie Andrzeja Papierza i Fajsala Mikdada
Spotkanie Andrzeja Papierza i Fajsala Mikdada (Facebook.com/Mofaexsy)
ycipk-3hsuka

Natomiast o wizycie obszernie informuje syryjska agencja SANA. Wiceszef syryjskiego MSZ wyraził uznanie dla polskiego stanowiska ws. uchodźców i pomagania na miejscu. Polska ma też pomóc w stworzeniu warunków do powrotu uchodźców do Syrii.

Mikdad mówił też, że Polska ma realistyczny i racjonalny sposób pomocy. Jak relacjonuje syryjska agencja, Polska ma wybudować placówkę dla ponad 100 syryjskich rodzin, które przebywają w Libanie. Później Syria sfinansuje im edukację i opiekę zdrowotną.

- Stoimy na stanowisku, że trzeba pomagać wszystkim, którzy stracili dom, tutaj w Syrii. Celem wizyty jest sprawdzenie, czy ten plan jest wykonalny - powiedział Andrzej Papierz agencji SANA.

ycipk-3hsuka

Zobacz także: Afrykanie idą do Europy. Ryzykują życiem, a potem żałują

To pierwsza wizyta polskiej dyplomacji od wybuchu wojny domowej w Syrii. Wyborcza.pl, która opisała sprawę podaje, że mimo wagi wizyty reżim Baszara Al-Asada nie podniósł jej rangi. Przeważnie rządy państw UE omijają syryjski reżim, a gdy dwa lata temu do Damaszku przyjechał wiceszef czeskiej dyplomacji, przyjął go minister spraw zagranicznych Walid Muallem. Rosyjska agencja Sputnik podała, że Andrzejowi Papierzowi towarzyszył szef Agencji Wywiadu Piotr Krawczyk.

W nocy o wizycie poinformował polski MSZ. Więcej informacji ma zostać podanych, gdy wizyta wiceministra się skończy.

ycipk-3hsuka

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

ycipk-3hsuka
Polub WP Wiadomości
ycipk-3hsuka
ycipk-3hsuka