Wiceminister Mucha: 7 na 10 beneficjentów "Willi plus" nie zrealizowało programu
Siedmiu na 10 beneficjentów "Willi plus" nie zrealizowało programu i naruszyło zapisy umowy – poinformowała w czwartek wiceszefowa MEN Joanna Mucha. W związku z programem wprowadzonym przez PiS wychodzą ostatnio na jaw kolejne nieprawidłowości.
Wiceminister edukacji Joanna Mucha przekazała, że z programów "Willa Plus" i "Inwestycje w oświacie" do zwrotu do budżetu państwa jest 13 mln zł.
Audyt w MEN ws. "Willi plus"
Jak podawaliśy już w WP, sprawa programu wzbudza kontrowersje w ostatnim czasie. W ministerstwie edukacji trwa audyt i jak informowała już wcześniej wiceminister edukacji Joanna Mucha, doszło już do zwrotów. Beneficjenci tego programu oddali już 3,5 mln zł. - W realizacji są dwa kolejne zwroty na sumę prawie 3,2 miliona złotych - dodała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niespodziewane słowa Tuska. "Przyłącza się do sukcesu"
- Program zakładał 100 milionów złotych na inwestycje, podpisano 132 umowy dotacyjne, z czego 51 uzyskało negatywną opinię ekspertów, a mimo to były przekazane do realizacji. 67 milionów z tych umów przekazano na związki wyznaniowe - dodała Mucha.
"Ustawione konkursy" w ramach "Willi plus"
Mucha poinformowała ponadto, że wśród beneficjentów, pięciu z nich powstało w latach 2020-2022. Dodała, że chodzi o Fundację Megafon, która powstała 30 grudnia 2021 r., Fundację "Dumni z Elbląga" - 13 kwietnia 2022 r., czy Fundację Solidarni im. ks. Popiełuszki z siedzibą w Rzeszowie, która powstała 20 września 2022 r., czyli - jak przekazała wiceministra - trzy dni przed złożeniem wniosku.
- Możemy naprawdę mieć głębokie przekonanie, że i te konkursy były ustawione i cały ten program był ustawiony, żeby przekazywano pieniądze tym osobom, które miały te pieniądze otrzymać - powiedziała.
Źródło: PAP/WP Wiadomości