Trwa ładowanie...
d1qrdk4

Wiceminister Marcin Warchoł o decyzji TSUE. "Przepisy te już wywołały swój skutek"

- Rząd polski podejmie odpowiednie kroki prawne w celu wdrożenia nakazów płynących z postanowienia TSUE - zapewnił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. I zaznaczył, że teraz trzeba stworzyć odpowiednią "podstawę prawną".
Share
Marcin Warchoł zapewnił, że Polska wykona postanowienie TSUE
Marcin Warchoł zapewnił, że Polska wykona postanowienie TSUEŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d1qrdk4

- Z treści postanowienia i istoty nakazu zawieszenia przepisów krajowych wynika, że TSUE potwierdził skutki prawne, które wywołały sporne przepisy, a więc przejście w stan spoczynku części sędziów SN łącznie z I prezes SN - mówił w Sejmie Marcin Warchoł.

Wiceminister sprawiedliwości odpowiadał na pytanie Kamili Gasiuk-Pihowicz. Posłanka Nowoczesnej chciała wiedzieć, czy politycy PiS zastosują się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE i w jaki sposób je wykonają. - Rząd polski podejmie odpowiednie kroki prawne w celu wdrożenia nakazów płynących z postanowienia TSUE - stwierdził Warchoł.

I dodał, że "przepisy te już wywołały swój skutek i w związku z tym Polska została zobowiązana do podjęcia środków w celu zapewnienia, aby sędziowie SN mogli pełnić swe funkcje na tym samym stanowisku, korzystając z tego samego statusu, takich samych praw, jakie przysługiwały im przed wejściem w życie ustawy o SN".

d1qrdk4

- W związku z tym wykonanie postanowienia TSUE wymaga stworzenia podstawy prawnej do tzw. zawieszenia mocy wskazanych przepisów, oraz podstawy prawnej do zmiany statusu sędziów przeniesionych w stan spoczynku - uznał.

I zaznaczył, że "zmiana ta musi uwzględniać zapisy konstytucji mówiące o tym, że sędziowie są powoływania przez prezydenta na wniosek KRS".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1qrdk4

Podziel się opinią

Share
d1qrdk4
d1qrdk4
Więcej tematów