Wiceminister chwali propozycję Tuska. "Wychodzi naprzeciw polskim oczekiwaniom"
Wiceszef spraw zagranicznych Konrad Szymański pozytywnie ocenił Agendę Liderów - inicjatywę przewodniczącego Rady Europejskiej. Jest to dość wyjątkowe, ponieważ lista zarzutów PiS wobec Tuska jest długa. Rząd nie wsparł byłego premiera przed wyborami na szefa RE za "ingerencję w wewnętrzne sprawy Polski", o czym mówił też sam Szymański.
Konrad Szymański na posiedzeniu sejmowej komisji ds. UE relacjonował ustalenia ostatniego unijnego szczytu, który odbył się w Brukseli 19 i 20 października. - Ważnymi aspektami tego spotkania było przyjęcie Agendy Liderów - poinformował wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz też: Przesłuchanie Tuska ws. Smoleńska
20 października Rada Europejska zatwierdziła dokument zaprezentowany przez Tuska trzy dni wcześniej. Zabezpieczenie granic zewnętrznych UE (szczególnie wsparcie dla Grecji, Hiszpanii, Bułgarii, Włoch), strategia wobec Afryki i pomoc dla organizacji międzynarodowych niosących pomoc uchodźcom i migrantom, eurostrefa, finanse UE, Brexit - wszystkie te kluczowe kwestie mają być poruszane na Agendzie Liderów. Chodzi o to, by przyspieszyć prace nad nimi w ciągu najbliższych dwóch lat - czytamy na stronie RE.
- Widzimy tu wyraźną potrzebę zaangażowania politycznego i większej odpowiedzialności w kształtowanie kompromisu, który byłby komfortowy dla wszystkich stron sporu - powiedział wiceminister Szymański.
Jak mówił, Agenda Liderów zakłada także dość intensywny kalendarz spotkań RE, by to Rada była "centralnym miejscem kształtowania dyskusji o przyszłości UE". - Jest to zbieżne z polskimi oczekiwaniami - podkreślił Szymański. Według niego Polska upominała się o to od początku tej dyskusji, zapoczątkowanej tuż po ogłoszeniu wyników referendum brytyjskiego z czerwca 2016 r.
- To Rada Europejska jest jedynym miejscem, które skupia wszystkich szefów rządów, przedstawicieli państw członkowskich, od których zależy przyszłość UE. Żaden inny format, żadne inne gremium, ani też żadna inna instytucja nie powinna odgrywać wiodącej roli w tej sprawie - powiedział wiceszef MSZ. - W tym sensie jest to wyjście naprzeciw polskim oczekiwaniom - dodał.
13 października w Bratysławie Szymański podkreślił, że "kraje Grupy Wyszehradzkiej oczekują od szefa Rady Europejskiej, że nie da sobie odebrać inicjatywy ws. reformy UE oraz dyskusji nad przyszłością Unii, ani innym instytucjom, ani innym stolicom".
- Tusk nie pomaga w realizacji żadnego polskiego interesu ani w Unii, ani poza Unią - stwierdził 12 października minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, zapytany o współpracę Polski z szefem Rady Europejskiej.
Źródło: PAP,consilium.europa.eu,TVN24