"Wiadomości" TVP o "szokujących kulisach powstania TVN"
Główne wydanie "Wiadomości" poprowadziła Danuta Holecka. W poniedziałkowym programie była mowa m.in. o otwarciu Południowej Obwodnicy Warszawy, błyskawicznych obniżkach cen paliw, które spadają z godziny na godzinę, a także "szokujących kulisach powstania TVN".
"Jedynką" w "Wiadomościach" było otwarcie najbardziej wyczekiwanej inwestycji od lat, czyli Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z najdłuższym tunelem w Polsce, liczącym blisko 2,5 kilometra. - To wspaniała inwestycja - chwalili kierowcy.
- Droga połączyła nie tylko dzielnice Warszawy, ale także "wschód i zachód Europy" - podkreślał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
"Wiadomości" TVP pochyliły się też nad sytuacją pandemiczną w kraju, a także przyjrzały się cenom paliw, które "spadają z godziny na godzinę" dzięki tarczy antyinflacyjnej. Obniżki cen paliw miały dostrzec nawet niemieckie media.
Historia holdingu, który stworzył TVN
Przedostatnim tematem "Wiadomości" były "szokujące kulisy powstania TVN". Materiał Marcina Tulickiego zaczyna się od senatora Krzysztofa Brejzy z PO, który miał unikać odpowiedzi na pytanie o "jedną z gwiazd telewizji TVN, która, jak się okazuje, przez ponad sześć lat łamała prawo, jeżdżąc bez prawa jazdy". Chodziło o Piotra Kraśko.
- Nie słyszałem o tej sprawie - odpowiedział Brejza, który "na niewygodne pytania odpowiedzieć nie chciał".
Uwagę "Wiadomości" przyciągnął też Donald Tusk, który "szuka krwi na ulicach". Szef Platformy Obywatelskiej pojawił się w niedzielę na Krakowskim Przedmieściu i wziął udział w manifestacji w obronie wolnych mediów. Tusk, wykorzystując fragment wiersza Czesława Miłosza, tak miał zwrócić się do prezydenta Andrzeja Dudy: "Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy. I sznur, i gałąź pod ciężarem zgięta".
- To jest jasne wezwanie do przemocy w życiu publicznym. Donald Tusk z braku innych pomysłów, z braku czegokolwiek do powiedzenia, szuka krwi na ulicach - skomentował Andrzej Stankowski, redaktor naczelny gpodziennie.pl.
"Wiadomości" stwierdziły, że "pretekstem do protestów ma być nowelizacja prawa, która ma uregulować polski rynek medialny."
Z "Wiadomości" dowiedzieliśmy się także, że amerykańska spółka ma kontrolować TVN za pośrednictwem firmy założonej na lotnisku w Amsterdamie, która nie zatrudnia ani jednej osoby. "To tylko niektóre fakty dotyczące telewizji, która nie tylko rzeczywistość opisuje, ale i od lat próbuje ją kreować". W tle pojawiają się migawki z Faktów TVN m.in z Grzegorzem Kajdanowiczem czy Justyną Pochanke.
- Historia holdingu ITI, który stworzył telewizję TVN, tak jak i historia związanych z holdingiem ludzi, ma budzić ogromne kontrowersje. Tropy mają prowadzić do Luksemburga, Panamy czy na Karaiby - zapowiedziała Holecka. Cały film "Holding" o kulisach powstania telewizji TVN będzie można obejrzeć ponownie w poniedziałek o godz. 21:00 w TVP Info.