Trwa ładowanie...

WHO o nowym wariancie koronawirusa. Omikron przenosi się bardzo szybko

Główna doradczyni naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan przekazała, że Omikron przenosi się bardzo szybko. Ekspertka zaznaczyła jednak, że ludzie nie powinni z tego powodu panikować.

WHO o nowym wariancie koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne)  WHO o nowym wariancie koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne) Źródło: East News, fot: PAWEL RELIKOWSKI / POLSKAPRESS
d17pawy

"Przypuszczamy, że wariant Omikron jest dość zakaźny i szybko się przenosi, ponieważ liczba infekcji w Republice Południowej Afryki każdego dnia się podwaja" - przekazała w rozmowie z Agencją Reutersa Swaminathan z WHO.

Omikron. WHO o przenoszeniu się nowego wariantu koronawirusa

Ekspertka dodała, że według badań naukowców z Republiki Południowej Afryki, gdzie po raz pierwszy wykryto nowy wariant koronawirusa, każda zainfekowana osoba zakaża trzy razy więcej osób niż w przypadku mutacji Alfa oraz Delta.

"Jak bardzo powinniśmy się bać? Musimy być przygotowani, ostrożni i nie panikować" - zaznaczyła doradczyni naukowa z WHO. Ekspertka przypomniała także o tym, że dzięki szybkiemu rozwojowi szczepionek przeciwko COVID-19 świat jest lepiej przygotowany na walkę z pandemią.

d17pawy

Swaminathan przekazała, że do tej pory większość zakażeń nowym wariantem koronawirusa wydaje się mieć łagodny przebieg. Jednak jak zaznaczyła, potrzeba więcej badań, aby stwierdzić, czy ta mutacja wywołuje łagodniejszy COVID-19.

Specjalistka zaznaczyła, że aktualnie na całym świecie 99 proc. infekcji jest wywołanych wariantem Delta. Omikron może, ale nie musi, stać się z czasem dominującą odmianą koronawirusa.

Zobacz też: Liczba ofiar COVID-19 będzie jeszcze większa. "Nie wiem, czemu przechodzimy nad tym tak lekko"

Omikron. Działania WHO

WHO, by skutecznie walczyć z nową mutacją koronawirusa, wezwała państwa do intensyfikacji kampanii szczepień przeciwko COVID-19. Według Światowej Organizacji Zdrowia wprowadzenie ograniczeń w podróżach mogą na krótko pomóc w zahamowaniu szerzenia się nowej mutacji, ale nie jest to długotrwałe rozwiązanie.

d17pawy

Swaminathan wyjaśniła również, że aktualnie jest za wcześnie, aby określić, czy nowa mutacja wymaga modyfikacji aktualnych szczepionek przeciwko COVID-19.

Nowy wariant koronawirusa. Waldemar Kraska zabrał głos

Omikron budzi niepokój wielu lekarzy i naukowców. Nowy wariant koronawirusa może dodatkowo zaburzyć przewidywalność przebiegu czwartej fali pandemii w Polsce.

Nowa mutacja nie dotarła jeszcze do naszego kraju. Jednak jak przekazał w czwartek na antenie Polskiego Radia Waldemar Kraska, jest to kwestia czasu. Wiceminister zdrowia zaznaczył, że w Polsce badane są już 2-3 probówki pod kątem zakażenia się wariantem Omikron.

Źródło: PAP, Polskie Radio

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d17pawy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17pawy
Więcej tematów