Wykonujesz ten zawód? Będziesz zwolniony z ćwiczeń wojskowych

Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o powołaniu rekordowej liczby rezerwistów w celu odbycia ćwiczeń wojskowych. Stawić będą musieli się nawet ci, którzy z wojskiem styczność mieli w Komisji Wojskowej. Są jednak grupy zawodowe zwolnione z tego obowiązku.

Dwie grupy zawodowe zwolnione z obowiązkowych ćwiczeń PAP/Tomasz Waszczuk
Dwie grupy zawodowe zwolnione z obowiązkowych ćwiczeń PAP/Tomasz Waszczuk
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Tomasz Waszczuk

Przypomnijmy, że Wojsko Polskie po przerwie spowodowanej przez pandemię koronawirusa wznawia obowiązkowe ćwiczenia wojskowe dla rezerwistów. W związku z tym, tysiące osób może niebawem otrzymać listy z poleceniem stawienia się do jednostek.

O powołaniach na ćwiczenia zrobiło się głośno po tym, jak jeden z mężczyzn nagłośnił swoją sprawę. Mężczyzna z Sieradza twierdzi, że dostał wezwanie z Wojskowego Centrum Rekrutacji. Kiedy stawił się w jednostce, usłyszał, że musi odbyć ćwiczenia wojskowe, które rozpoczną się 27 marca 2023 roku i zakończą za 33 dni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wezwania do wojska. Gen. Bieniek o tym, kogo chce armia

Wezwania do wojska może otrzymać nawet 200 tysięcy osób. Zgodnie z przepisami, w ciągu 14 dni powinni oni zgłosić się do przypisanych jednostek

Każdy ma prawo do odwołania się od takiej decyzji, ale musi pamiętać, że samo wysłanie odwołania jej nie wstrzymuje. Odwołanie trzeba przedstawić w terminie 14 dni szefowi Wojskowego Centrum Rekrutacji, który zarządził ćwiczenia. Za niestawienie się na ćwiczenia grozi grzywna, areszt lub doprowadzenie przez policję do wskazanej jednostki wojskowej.

Okazuje się jednak, że z ćwiczeń wojskowych mogą być zwolnieni księża i politycy. Zgodnie z art. 253 ustawy o obronie Ojczyzny "duchowni, z wyjątkiem wybieranych na określoną kadencję, oraz członkowie zakonów mogą być powoływani do odbywania ćwiczeń wojskowych tylko w celu przeszkolenia do pełnienia funkcji kapelana wojskowego, za zgodą właściwego przełożonego kościelnego".

Ustawa mówi też o zwolnieniu z ćwiczeń:

  • osób prowadzących własną kampanię wyborczą w przypadku kandydowania do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Parlamentu Europejskiego lub organów samorządu terytorialnego (w czasie jej trwania),
  • sprawujących urząd posła albo senatora (także w Parlamencie Europejskim) - w czasie trwania kadencji,
  • osób, które pełnią funkcję w organach jednostek samorządu terytorialnego albo sprawują mandat radnego,
  • osób sprawujących kierownicze stanowiska w urzędach administracji rządowej,
  • osób, które odbyły służbę zastępczą lub zostały przeznaczone do tejże.

Czytaj też:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (722)