Trwa ładowanie...

Wezwali do zdetronizowania patriarchy Cyryla. "Duchowe zbrodnie"

Głowa Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej metropolita Epifaniusz wezwał do zdetronizowania moskiewskiego patriarchy Cyryla. Powodem - jak wskazał - są popełniane przez niego "duchowe zbrodnie".

Share
Ukraińska cerkiew prawosławna wezwała do zdetronizowania patriarchy Cyryla Ukraińska cerkiew prawosławna wezwała do zdetronizowania patriarchy Cyryla Źródło: PAP, fot: SERGEI ILNITSKY
d2yzp7y

"Musimy zrozumieć, że każdy dzień naszego życia, niezależnie od tego, gdzie znajdujemy się w Ukrainie, drogo nas kosztuje. Nasi obrońcy walczą za nie na froncie. Wszyscy mamy obowiązek walczyć za wolność, za prawdę - każdy na swoim miejscu i poprzez misję, do której został powołany" - napisał Epifaniusz na Facebooku. Jego słowa cytuje agencja Ukrinform.

"Zbrodnicza doktryna owinięta w błyszczące szaty kazań Cyryla"

Metropolita podkreślił, że jeden z głównych kierunków ukraińskiej walki polega na przeciwstawianiu się "ideologii rosyjskiego świata". "Tej faszystowskiej, zbrodniczej doktrynie owiniętej w błyszczące szaty kazań Cyryla i jego popleczników" - wskazał Epifaniusz.

d2yzp7y

Apel Rady Biskupów. "Doktryna heretycka"

Jak poinformowała głowa Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, Rada Biskupów, która obradowała ostatnio w cerkwi św. Zofii w Kijowie, potępiła tę ideologię "rozpowszechnianą przez Patriarchat Moskiewski jako doktrynę heretycką, opartą na podziale Kościoła na gruncie narodowościowym".

Jednocześnie Epifaniusz wezwał w imieniu Rady Biskupów do potępienia i pozbawienia tronu moskiewskiego patriarchy Cyryla jako jednego z "twórców i propagatorów tej doktryny".

Zobacz: Patriarcha Cyryl nie zrezygnuje ze wspierania wojny? "Tam jest pancerz"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2yzp7y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2yzp7y
d2yzp7y
Więcej tematów