PolskaWeź sprawy twojego regionu w swoje ręce

Weź sprawy twojego regionu w swoje ręce

Masz pomysł na reformę nauki i szkół wyższych? Chcesz zabrać głos na temat dróg w twojej okolicy? Wiesz jak przyciągnąć do swojego regionu zagranicznych inwestorów? O tym wszystkim możesz podyskutować w sobotę podczas III Kongresu Obywatelskiego na Politechnice Warszawskiej.

Tegoroczny kongres organizowany jest już po raz trzeci. To największe w Polsce forum wymiany poglądów związanych z przyszłością naszego kraju. W dyskusji przebiegającej pod hasłem "Jaka modernizacja Polski?" wezmą udział przedstawiciele społeczności lokalnych, akademickich, biznesowych, eksperci z instytucji państwowych, organizacji pozarządowych a także mieszkańcy miast i wsi. Organizatorem spotkania, które odbędzie się w ramach Polskiego Forum Obywatelskiego, jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

- Ideą jest to, aby o wyzwaniach i szansach rozmawiać w całym przekroju społecznym i w ten sposób budować wizję tego, co robić dalej. My jesteśmy przyzwyczajeni, że w naszym kraju dyskutuje się tylko wtedy, gdy sytuacja jest na ostrzu noża. Jeśli jest np. problem służby zdrowia to słyszymy o tym, że pielęgniarki przyjeżdżają na ten temat z ministra. Tymczasem problem służby zdrowa dotyczy przecież nas wszystkich. Dlatego naszą ideą jest rozmawianie o szansach i wyzwaniach dla Polski w całym przekroju społecznym - mówi Jan Szomburg, inicjator kongresu i prezes zarządu Instytutu.

Jak zapowiadają organizatorzy na kongres może wejść każdy. – Chcemy poznać punkt widzenia poszczególnych obywateli. Każdy będzie mógł wypowiedzieć się na temat tego, jakie widzi dookoła siebie bariery, co mu przeszkadza w jego regionie lub czy widzi jakiś potencjał rozwojowy w swoim otoczeniu. To jest bardzo istotne, aby rządzący spojrzeli na problemy poznając optykę zwykłego Kowalskiego – mówi Jan Szomburg.

W ramach przedsięwzięcia odbędzie się siedem debat. Będą one poświęcone m.in. edukacji, reformie nauki, budowie infrastruktury, modernizacji regionów wiejskich a także drogom do dobrego rządzenia. Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej i przewodniczący Rady Programowej PFO mówi celem kongresu pobudzenie procesu modernizacji naszej gospodarki. – Żyjąc w naszym kraju zbyt często ma się wrażenie, że osiągnęliśmy już jakiś sukces. Niestety ciągle zapominamy o tym, ile mamy jeszcze do zrobienia. Naszym celem jest to, aby przez publiczną dyskusję wywrzeć większą presję na polityków. Głos setek Polaków nie może być im obojętny - mówi Witucki.

W Kongresie weźmie udział ok. 600 osób. Sesję otworzy Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu, a w wśród panelistów znajdą się m.in. Jerzy Buzek, Jarosław Gowin, Jadwiga Staniszkis, Jerzy Hausner i o. Maciej Zieba.

Poglądy i wnioski uczestników kongresu znajdą się w specjalnie opracowanym raporcie, który trafi na biurko premiera, a także poszczególnych ministrów. – Wyślemy go również posłom, aby mogli do niego zerknąć przygotowując w przyszłości projekty ustaw – mówi Szomburg.

III Kongres Obywatelski poprzedziła debata w Wirtualnej Polsce. Nasi Internauci zabierali głos na temat symboli i wyrażali swoje opinie o poszczególnych regionach Polski.

Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)