Weto Busha wobec ustawy o wycofaniu wojsk z Iraku podtrzymane
Demokratom w Izbie Reprezentantów nie udało
się uchylić weta prezydenta Busha wobec uchwalonej niedawno
ustawy, która uzależniałaby przyznanie funduszy na wojnę w Iraku
od wyznaczenia terminu rozpoczęcia ewakuacji wojsk amerykańskich z
tego kraju.
02.05.2007 | aktual.: 02.05.2007 21:38
Zgodnie z oczekiwaniami, zdominowana przez Demokratów Izba głosowała za uchyleniem weta - 222 do 203 - ale większość ta nie wystarcza do uchylenia weta, gdyż potrzeba do tego minimum dwóch trzecich głosów.
George Bush zawetował ustawę we wtorek, uzasadniając to tym, że wszelkie harmonogramy dotyczące ewentualnego wycofania wojsk - jego zdaniem - ułatwiają zadanie nieprzyjacielowi i niepotrzebnie wiążą ręce dowódcom w Iraku. Przedwczesna ewakuacja wojsk umożliwiłaby - jak przekonywał - zwycięstwo islamskich ekstremistów w Iraku.
Demokraci zwracają uwagę, że większość społeczeństwa amerykańskiego chce szybkiego zakończenia wojny i domaga się podania przez rząd przynajmniej przybliżonych terminów powrotu wojsk do kraju.
Przywódcy demokratyczni rozważają teraz projekt kompromisowej ustawy. Zamiast harmonogramu wycofania wojsk, wyznaczono by w niej rządowi irackiemu terminy spełnienia warunków dotyczących pojednania politycznego, podziału dochodów z ropy naftowej, odsunięcia od wpływów ekstremistów i innych posunięć prowadzących do pokoju w Iraku.
W środę po południu (czasu lokalnego) Bush rozmawiał w sprawie kompromisowej ustawy z Demokratami w Białym Domu.
Tomasz Zalewski