Weta prezydenckie skierowane do sejmowej komisji
Dwa prezydenckie wnioski o ponowne rozpatrzenie ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości zostały skierowane do rozpatrzenie przez sejmową komisję. Kiedy zajmą się nimi posłowie? Na razie nie wiadomo.
05.09.2017 | aktual.: 05.09.2017 11:02
24 lipca prezydent poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu dwóch ustaw autorstwa PiS - o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Decyzja ta wywołała spore zamieszanie w obozie rządzącym.
Prezydenckie weta wraz z uzasadnieniami trafiły do Sejmu 31 lipca. Wnioskom prezydenta o ponowne rozpatrzenie ustaw, prawdopodobnie z powodu wakacyjnej przerwy w pracach Sejmu, nadano numery druku dopiero po miesiącu - pierwszego września. Oba skierowano też do rozpatrzenia w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.
Sejm może odrzucić weto prezydenta większością trzech piątych głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Wówczas prezydent w ciągu siedmiu dni musiałby podpisać ustawę. PiS nie dysponuje taką liczbą głosów.
Na razie nie wiadomo, kiedy Sejm zajmie się prezydenckimi wetami. Nie wyznaczono jeszcze terminu posiedzenia komisji, która musi je rozpatrzyć.