ŚwiatWenezuela "przejmuje kontrolę" nad górnictwem

Wenezuela "przejmuje kontrolę" nad górnictwem

Wenezuela "przejmuje kontrolę" nad
sektorem górniczym, w tym także nad bogatymi zasobami złota -
oświadczyła minister ochrony środowiska tego kraju pani
Yubiri Ortega.

22.06.2008 03:30

Zapowiedziała, że rząd rozważy oferty rozwoju kopalń, przedstawiane przez firmy prywatne, weźmie jednak przede wszystkim pod uwagę, "czy to coś przynosi krajowi".

Wenezuelskie kopalnie złota, węgla i diamentów "przynosiły dotąd korzyści tym, którzy je eksploatowali" - powiedziała, podkreślając, że dla państwa wenezuelskiego pozostawiano tylko "odpady".

Pani minister podkreśliła, że rząd będzie się kierował głównie interesem kraju i nie da zezwolenia na prowadzenie działalności w kopalniach odkrywkowych, a także na jakiekolwiek wydobycie w słynnym z bioróżnorodności i bogactwa natury Rezerwacie Puszczańskim Imataca w stanie Bolivar, na południu kraju, gdzie mogłoby dojść do degradacji środowiska naturalnego i skażenia wód.

W ostatnich miesiącach socjalistyczny rząd wenezuelski prezydenta Hugo Chaveza starł się z międzynarodowymi spółkami górniczymi, zapowiadając, że zezwolenia eksploatacyjne dla niektórych z nich zostaną rozpatrzone na nowo.

W maju spółka Crystallex International z siedzibą w Toronto w Kanadzie poinformowała o wycofaniu przez wenezuelskie ministerstwo ochrony środowiska zgody na funkcjonowanie jej kopalni "Las Cristinas" w Puszczy Imataca, której zasoby oceniane są na 17 mln uncji (480 mln gramów) złota. W ubiegłym roku Crystallex wydobył tam 33 tys. uncji (935 tys. gramów) złota.

W ostatnim roku ceny złota na giełdach światowych prawie podwoiły się i doszły do psychologicznej granicy 1000 dol. za uncję trojańską (31,1 g).

Wiceprezydent Wenezueli Richard Marshall powiedział w ubiegłym miesiącu, że również pozwolenia dla dwóch innych kopalni "Tomi" i "La Victoria" mogą wygasnąć w tym roku. Wycofano także przyznane w ub. roku amerykańskiej firmie Gold Reserve pozwolenie na budowę kopalni złota "Las Brisas" w Puszczu Imataca i zapowiedziano rozważenie dalszych losów kilku innych koncesji górniczych.

Pani Ortega nie odniosła się konkretnie do pojawiających się od jakiegoś czasu pogłosek, że rząd planuje nacjonalizację górnictwa.

Wydobycie złota jest jednym z najbardziej szkodliwych dla naturalnego środowiska sektorów górniczych, ze względu na wyjątkową toksyczność stosowanych w nim chemikaliów.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)