Trwa ładowanie...
wenezuela
Patryk Osowski
30-04-2019 13:08

Wenezuela. Mówią o wielkim przełomie w armii. Juan Guaido: "To ostatni etap"

- Wenezuela przystępuje do końcowego etapu operacji "Wolność" - ogłosił za pośrednictwem Twittera tymczasowy prezydent Juan Guaido. Opublikował też nagranie, na którym stoi nocą w otoczeniu sił zbrojnych i twierdzi, że przeszły one na stronę opozycji.

Share
Wenezuela. Mówią o wielkim przełomie w armii. Juan Guaido: "To ostatni etap"Źródło: twitter.com
d7xq38n

Tymczasowy prezydent Wenezueli Juan Guaido oświadczył w nagraniu opublikowanym na Twitterze, że rozpoczął "ostatnią fazę" planu odsunięcia od władzy Nicolasa Maduro.

Wezwał Wenezuelczyków, w tym wojsko, do wsparcia go, by zakończyć "uzurpację" Maduro. Zaapelował, by obywatele wychodzili na ulice i stawili czoła "zdrajcom narodu".

"Narodzie Wenezueli, musimy wspólnie wyjść na ulice, pomóc siłom demokratycznym i przywrócić naszą wolność" - napisał w sieci.

Co ważne i przełomowe, Guaido uważa, że "narodowe siły zbrojne podjęły właściwą decyzję" i wreszcie poparły opozycję dążącą do obalenia Maduro.

d7xq38n

"Organizujcie i wspólnie mobilizujcie podstawowe jednostki wojskowe. Miasto Caracas, wszyscy do Carloty (bazy wojskowej na terenie stolicy - red.)" - napisał Guaido.

Zaznaczył, że trzeba stanąć do walki, ale jak zwykle, powinna być to walka bez użycia siły i przemocy.

Już w środę 1 maja w Wenezueli planowane są demonstracje, w tym jak zapowiedział Guaido, "największy marsz w historii kraju".

d7xq38n

Polska uznała Guaido za tymczasowego prezydenta

Przypomnijmy, że Wenezuela rządzona przez socjalistyczny rząd Nicolasa Maduro od dawna chyli się ku upadkowi. Sklepy świecą pustkami, ludzie umierają z głodu, a boliwar (narodowa waluta) za sprawą gigantycznej inflacji nie ma już praktycznie żadnej wartości. To wszystko dzieje się w kraju, który ma jedne z największych złóż ropy naftowej na świecie.

Obywatele próbujący się buntować są karani lub zamykani do aresztu. W kraju nie ma wolności słowa i niezależnych mediów. Ostatnio na czele demokratycznej opozycji stanął właśnie Juan Guaido. Ogłosił się także tymczasowym prezydentem.

Jego zwierzchność nad krajem uznały m.in. Parlament Europejski, Stany Zjednoczone, Kanada, Izrael, Australia, Albania, Gruzja i Kosowo, a także większość państw Ameryki Południowej i Środkowej.

4 lutego decyzję w tej sprawie podjęła także Polska. - Uznajemy Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli - ogłosił minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz o czym pisaliśmy TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d7xq38n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7xq38n
d7xq38n
Więcej tematów