Wenecja zagrożona. Odbędzie się kluczowa debata
UNESCO zaleciła w poniedziałek dodanie Wenecji do Listy Dziedzictwa Zagrożonego. Oznacza to, że władze włoskie muszą zintensyfikować wysiłki mające na celu zabezpieczenie historycznego miasta.
UNESCO stwierdziło, że Wenecji grozi "nieodwracalne" zniszczenie z powodu szeregu problemów, od zmian klimatu po turystykę masową. Sprawa będzie konsultowana na wrześniowym spotkaniu Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Rijadzie.
– Interwencja człowieka, w tym ciągły rozwój, wpływ zmian klimatycznych i masowa turystyki grożą spowodowaniem nieodwracalnych zmian w Wenecji – stwierdziło UNESCO.
Stwierdzono także, że Włoszech "brak było znaczących postępów" w rozwiązywaniu tych problemów, a dodatkowo "utrudniał to brak ogólnej wspólnej wizji strategicznej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Katastrofa samolotu gaszącego pożar w Grecji
W projekcie rezolucji przygotowanym do przyjęcia przez Komitet Światowego Dziedzictwa stwierdzono, że "nie osiągnięto znaczącego postępu w rozwiązywaniu uporczywych i złożonych problemów", a dodatkowe środki zaproponowane przez Włochy są "nadal niewystarczające i wymagają dalszego rozwoju".
Etykieta "w niebezpieczeństwie" ma ochronić Wenecję
UNESCO wyraziło nadzieję, że wpis na listę zagrożeń "zaowocuje większym zaangażowaniem i mobilizacją lokalnych, krajowych i międzynarodowych interesariuszy".
Komitet Światowego Dziedzictwa, który nadzoruje przyznawanie upragnionego znaku światowego dziedzictwa obiektom na całym świecie, ma się spotkać w Rijadzie w dniach 10-25 września. Ma rozważyć 53 nowe miejsca kandydujące do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa.
Etykieta "w niebezpieczeństwie" ma na celu zachęcenie do lepszego zachowania tego miejsca na przyszłość. W wyjątkowych okolicznościach obiekt może zostać pozbawiony znaku światowego dziedzictwa, jeśli kroki zostaną uznane za niezadowalające.