PolskaWejście do UE niewiele zmieniło w życiu Polaków

Wejście do UE niewiele zmieniło w życiu Polaków

74% Polaków uważa, że członkostwo naszego kraju w UE nie zmieniło ich życia. Wśród tych, którzy mają inne zdanie, więcej jest osób przekonanych o tym, że Unia wpłynęła na pogorszenie ich życia (17%) niż takich, którzy sądzą, że zmieniła ich sytuację na lepsze (7%) - wynika z czerwcowego sondażu TNS OBOP.

Miesiąc po wejściu Polski do Unii Polacy niemal powszechnie zwracali uwagę na wzrost cen większości artykułów codziennego użytku. Prawie połowa badanych (46%) zauważyła znaczny wzrost cen, a ponad dwie piąte (43%) - nieznaczne podwyżki. 9% z nas twierdzi, że ceny nie zmieniły się, a 2% nie potrafi ocenić, czy nastąpiły jakieś zmiany w tym zakresie.

TNS OBOP zwraca uwagę, że odsetek osób, które w czerwcu uważały, że po wejściu do UE ceny znacznie wzrosły prawie podwoił się w stosunku do maja (na początku maja było ich 25%). W tym samym czasie zmniejszyła się liczba Polaków, którzy uważają, że ceny wzrosły nieznacznie (z 54% w maju do 43% w czerwcu). Także mniej osób (o 8 punktów proc. w stosunku do maja) ocenia, że ceny nie zmieniły się.

Zdaniem 58% Polaków, po wejściu Polski do UE sytuacja naszego kraju nie zmieniła się. Co piąty badany (20%) uważa, że sytuacja Polski pogorszyła się, a 14% osób twierdzi, że nastąpiły zmiany na lepsze. 8% respondentów nie ma na ten temat zdania.

39% badanych uważa, że po wejściu do Unii pozycja Polski na arenie międzynarodowej poprawiła się. Przeciwnego zdania jest 8%. Ale przeszło dwie piąte (44%) badanych ocenia, że nie nastąpiły żadne zmiany w tym zakresie.

Ciągle połowa Polaków (50%) uważa, że członkostwo Polski w UE jest czyś dobrym. 18% jest przeciwnego zdania, a 28% uważa, że obecność naszego kraju w Unii nie jest ani dobra, ani zła.

Badanie przeprowadzono między 3 a 6 czerwca na reprezentatywnej, losowej, 1004-osobowej próbie mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)