Trwa ładowanie...
dsm24ul

Węgry: wielotysięczna demonstracja przeciwko polityce Orbana

Ulicami Budapesztu przeszła wielotysięczna demonstracja poparcia dla UE i sprzeciwu wobec polityki premiera Viktora Orbana za bardzo - zdaniem demonstrantów - zbliżającego kraj do Rosji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Węgry: wielotysięczna demonstracja przeciwko polityce Orbana
(PAP/EPA)
dsm24ul

Demonstranci, których liczbę węgierskie media oceniły na ok. 5 tys., nieśli flagi UE i skandowali hasła "Europa, nie Moskwa !" i "Należymy do Europy !". Uczestnicy protestu przeszli ulicami centrum stolicy Węgier, m. in. przed ambasadą Rosji.

Demonstracja odbyła się z inicjatywy nowego ruchu Momentum, który zapowiedział już udział w najbliższych wyborach do parlamentu w kwietniu przyszłego roku. - Opieka zdrowotna, oświata, publiczny transport upadają. Codziennie walczymy aby normalnie funkcjonować - powiedział uczestnikom protestu przywódca Momentum Andres Fekete-Gyor. Dodał, że ruch przedstawi swój program wyborczy w październiku br.

Ruch zyskał ogólnokrajowe znaczenie na fali sprzeciwu wobec planów Orbana zgłoszenia kandydatury Budapesztu do organizacji letniej Olimpiady w roku 2024.

dsm24ul

Orban oskarżany jest przez swoich przeciwników o zbyt bliskie kontakty polityczne i gospodarcze z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który w ciągu ostatnich trzech lat dwukrotnie odwiedził Budapeszt.

Po przygniatającym zwycięstwie w wyborach w roku 2010 jego centroprawicowej partii Fidesz, Orban - w przeszłości krytykujący Moskwę - zmienił swoją politykę i zapowiedział przekształcenie Węgier w "państwo nieliberalne", wskazując jako wzory Rosję i Turcję.

dsm24ul

Podziel się opinią

Share

dsm24ul

dsm24ul
Więcej tematów