Trwa ładowanie...

Węgry nie będą zmieniać czasu? Polscy posłowie też tak chcą

• Parlament na Węgrzech zajmie się zniesieniem zmiany czasu
• Według tej propozycji na Węgrzech będzie obowiązywać tylko czas letni
• W Polsce obowiązuje do końca roku rozporządzenie o zmianie czasu
• Posłowie już trzy razy w tym roku pytali rząd o zmianę czasu
• Polski rząd nie planuje zniesienia zmiany czasu

Węgry nie będą zmieniać czasu? Polscy posłowie też tak chcąŹródło: PAP
d1b8qhd
d1b8qhd

Parlament na Węgrzech zajmie się propozycją zakładającą odejście od zmiany czasu na zimowy. Jedna z komisji węgierskiego parlamentu pozytywnie zaopiniowała wniosek posła ze skrajnie prawicowej partii Jobbik. A projekt popierają też parlamentarzyści rządzącej partii Fidesz, dzięki którym Węgry mogą już w przyszłym roku odejść od zmiany czasu.

Projektem dotyczącym zmiany czasu zajmą się węgierscy parlamentarzyści. W tym roku będzie to już druga próba odejścia od zmiany czasu na Węgrzech forsowana przez Jobbik. W kwietniu pomysł nie spotkał się z akceptacją ze strony rządu.

Na Węgrzech, podobnie jak w Polsce, o zmianie czasu decyduje odpowiednie rozporządzenie o zmianie czasu. I pod koniec roku w Polsce wygasa takie rozporządzenie z 2012 roku, a rząd będzie musiał wydać, lub nie, stosowne rozporządzenie na następne lata.

Na początku roku poseł PiS, Daniel Milewski, złożył interpelację ws. zniesienia zmiany czasu w Polsce. Poseł zapytał, czy rząd będzie rekomendował dalsze przestawianie zegarów w kwietniu i październiku, ponieważ jest to szkodliwe dla zdrowia i nie ma uzasadnienia dla takiej zmiany.

d1b8qhd

W odpowiedzi na interpelację posła, Ministerstwa Rozwoju odpowiedziało, że zmiana czasu w Polsce związana jest z członkostwem w Unii Europejskiej i dyrektywą z 2001 roku. Wszystkie państwa w Unii Europejskiej, bo Węgry jeszcze nie przegłosowały pomysłu Jobbiku, zmieniają czas dwa razy w roku.

W odpowiedzi na interpelację posła PiS rząd PiS odpowiedział, że Komisja Europejska już szczegółowo analizowała te kwestię. Według KE wspólne zmienianie czasu przez wszystkie państwa członkowskie pozytywnie wpływa na gospodarkę.

Przeciwnicy zmiany czasu argumentują, że ta negatywnie wpływa na zdrowie, ale według analiz Komisji Europejskiej organizm przystosowuje się do zmiany czasu i negatywne objawy, jak migreny, zaburzenia snu i gorsze samopoczucie, mijają po kilku dniach i nie zagrażają zdrowiu.

Ministerstwo Rozwoju zwróciło też uwagę, że czas powinien być taki sam jak u naszych sąsiadów i najważniejszych partnerów gospodarczych. A zmiana czasu nie ma służyć oszczędności energii, ale „efektywniejszemu wykorzystaniu światła dziennego z punktu widzenia społecznego i gospodarczego”.

d1b8qhd

Ale stanowisko Ministerstwa Rozwoju z lutego tego roku chyba nie przekonuje dwóch posłanek Platformy Obywatelskiej, Marii Małgorzaty Janyski i Krystyny Sibińskiej, które złożyły interpelację w sprawie zmiany czasu trzy tygodnie temu. Posłanki zauważają, że dużo lepszym rozwiązaniem byłoby funkcjonowanie przez cały rok według czasu letniego, czyli tak samo jak proponuje Jobbik na Węgrzech.

Rząd jeszcze nie udzielił posłankom odpowiedzi, czy zmienił zdanie i tym razem jednak rozważa zniesienie zmiany czasu, ale odpowiedział Pawłowi Pudłowskiemu z Nowoczesnej, który zadał podobne pytanie we wrześniu.

Minister Rozwoju i Finansów odpowiedział, że takich planów nie ma, bo obecnie procedowany jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmiany czasu w latach 2017-2021.

d1b8qhd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b8qhd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj