Trwa ładowanie...
węgry

Węgry blokują porozumienie NATO z Ukrainą. "Bronimy naszej mniejszości"

Rząd Węgier zablokował wspólną deklarację, którą miały przyjąć państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego w sprawie Ukrainy. Budapeszt odrzucił porozumienie ze względu na sytuację obywateli Węgier na ukraińskim Zakarpaciu.

Share
Węgry blokują porozumienie NATO z Ukrainą. "Bronimy naszej mniejszości"
Źródło: East News
d265itw

Państwa NATO odrzuciły propozycję węgierskiego MSZ , dotyczące włączenia do deklaracji klauzul, które gwarantowałyby przywrócenie praw Węgrom, przebywającym na terenie Ukrainy. - Węgry nie porzucą węgierskiej społeczności na Zakarpaciu na rzecz geopolityki - oświadczył szef węgierskiego resortu dyplomacji Peter Szijjarto. Dodał, że odniesienie do praw mniejszości byłoby oznaką "minimalnej solidarności sojuszniczej".

Wspólne oświadczenie dotyczy sytuacji na Ukrainie i miało zostać przedstawione sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi podczas jego wizyty w Kijowie. Węgry od jesieni 2017 roku blokują spotkania NATO-Ukraina na wysokim szczeblu w związku z ustawą oświatową na Ukrainie. Budapeszt twierdzi, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Takie same zarzuty Węgry wysuwają wobec przyjętej w kwietniu tego roku przez parlament ukraiński ustawy o języku.

d265itw

Dwudniowa wizyta Soltenberga na Ukrainie rozpoczęła się w środę. Sekretarz generalny NATO chwalił działania Kijowa na rzecz deeskalacji konfliktu z Rosją. - NATO gratuluje działań na rzecz rozgraniczenia, których celem jest pokojowe uregulowanie konfliktu. Zobaczyliśmy ogromne postępy w Stanicy Ługańskiej i chcielibyśmy, by ten przykład był naśladowany. (...) W NATO podkreślamy, że Rosja ponosi całkowitą odpowiedzialność za wdrażanie porozumień mińskich. Rosja powinna wycofać swoje wojska z terytorium wschodniej Ukrainy i przestać destabilizować Ukrainę - mówił Soltenberg.

Podczas wizyty sekretarz generalny NATO zapowiedział ogłoszenie nowej inicjatywy, łączącej dotychczasowe formy współpracy pomiędzy NATO a Ukrainą. - Mamy z Ukrainą partnerstwo długookresowe i od czasu do czasu adaptujemy i korygujemy formaty współpracy. Mamy roczne programy narodowe, kompleksowy pakiet pomocy, komisję Ukraina-NATO, które są ważnymi instrumentami. Uruchamiamy teraz nową inicjatywę, której celem jest koordynacja i połączenie różnych formatów pracy, by lepiej skoncentrować się na priorytetach - zapowiedział Soltenberg.

Zgrzyt w PO. Kidawa-Błońska odpiera zarzuty Pitery

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d265itw

Podziel się opinią

Share
d265itw
d265itw
Więcej tematów