Trwa ładowanie...
d38da2e

Węgry blokują porozumienie NATO z Ukrainą. "Bronimy naszej mniejszości"

Rząd Węgier zablokował wspólną deklarację, którą miały przyjąć państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego w sprawie Ukrainy. Budapeszt odrzucił porozumienie ze względu na sytuację obywateli Węgier na ukraińskim Zakarpaciu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto
Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto (East News)
d38da2e

Państwa NATO odrzuciły propozycję węgierskiego MSZ , dotyczące włączenia do deklaracji klauzul, które gwarantowałyby przywrócenie praw Węgrom, przebywającym na terenie Ukrainy. - Węgry nie porzucą węgierskiej społeczności na Zakarpaciu na rzecz geopolityki - oświadczył szef węgierskiego resortu dyplomacji Peter Szijjarto. Dodał, że odniesienie do praw mniejszości byłoby oznaką "minimalnej solidarności sojuszniczej".

Wspólne oświadczenie dotyczy sytuacji na Ukrainie i miało zostać przedstawione sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi podczas jego wizyty w Kijowie. Węgry od jesieni 2017 roku blokują spotkania NATO-Ukraina na wysokim szczeblu w związku z ustawą oświatową na Ukrainie. Budapeszt twierdzi, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Takie same zarzuty Węgry wysuwają wobec przyjętej w kwietniu tego roku przez parlament ukraiński ustawy o języku.

d38da2e

Dwudniowa wizyta Soltenberga na Ukrainie rozpoczęła się w środę. Sekretarz generalny NATO chwalił działania Kijowa na rzecz deeskalacji konfliktu z Rosją. - NATO gratuluje działań na rzecz rozgraniczenia, których celem jest pokojowe uregulowanie konfliktu. Zobaczyliśmy ogromne postępy w Stanicy Ługańskiej i chcielibyśmy, by ten przykład był naśladowany. (...) W NATO podkreślamy, że Rosja ponosi całkowitą odpowiedzialność za wdrażanie porozumień mińskich. Rosja powinna wycofać swoje wojska z terytorium wschodniej Ukrainy i przestać destabilizować Ukrainę - mówił Soltenberg.

Podczas wizyty sekretarz generalny NATO zapowiedział ogłoszenie nowej inicjatywy, łączącej dotychczasowe formy współpracy pomiędzy NATO a Ukrainą. - Mamy z Ukrainą partnerstwo długookresowe i od czasu do czasu adaptujemy i korygujemy formaty współpracy. Mamy roczne programy narodowe, kompleksowy pakiet pomocy, komisję Ukraina-NATO, które są ważnymi instrumentami. Uruchamiamy teraz nową inicjatywę, której celem jest koordynacja i połączenie różnych formatów pracy, by lepiej skoncentrować się na priorytetach - zapowiedział Soltenberg.

Zgrzyt w PO. Kidawa-Błońska odpiera zarzuty Pitery

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38da2e

Podziel się opinią

Share

d38da2e

d38da2e
Więcej tematów