Trwa ładowanie...

Węgierskie wojsko do ochrony granic? Jest ustawa

Parlament Węgier uchwalił ustawę, która upoważnia rząd do wysyłania wojska z nieśmiercionośną bronią do ochrony granic. To kolejny krok tego kraju, by poradzić sobie z napływem migrantów.
Share
Węgierskie wojsko do ochrony granic? Jest ustawa
Źródło: PAP/EPA, Fot: Balazs Mohai
d1udkla

Wśród środków, które może wykorzystywać wojsko, znalazły się: gumowe pociski, urządzenia pirotechniczne, granaty z gazem łzawiącym i miotacze siatek.

Ustawa przeszła 151 głosami przeciwko 12. 27 deputowanych wstrzymało się od głosu. W głosowaniu partię Fidesz premiera Viktora Orbana poparł nacjonalistyczny Jobbik, który zresztą opowiadał się nawet za ostrzejszymi środkami.

Tysiące zatrzymanych

W weekend na Węgrzech zatrzymano ponad 18,7 tys. migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. W środę na granicy Węgier z Serbią doszło do starć policji z migrantami. Węgierska policja użyła pałek, gazu łzawiącego i armatek wodnych. Po zamieszkach Węgry zamknęły przejście Roeszke-Horgosz. W wyniku negocjacji ministrów spraw wewnętrznych Węgier i Serbii ponownie otwarto je w niedzielę dla ruchu samochodowego.

d1udkla

15 września na Węgrzech zaczęły obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące przekraczania granicy. Oprócz kar dla osób nielegalnie przekraczających granicę - ostrzejszych, jeśli osoby te są uzbrojone lub jeśli zniszczą budowane na granicy ogrodzenie - zwiększono również kary dla przemytników ludzi.

Węgry w ostatnich miesiącach stały się głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i imigrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej.

W sobotę premier Chorwacji Zoran Milanović oświadczył, że jego kraj nie może już przyjmować migrantów, rejestrować ich ani umieszczać w obozach, więc nadal będzie wysyłał ich na Węgry. Budapeszt stoi na stanowisku, że przewożąc migrantów Zagrzeb zachęca ich do nielegalnego przekraczania granicy z Węgrami, czyli do popełnienia przestępstwa.

d1udkla

Podziel się opinią

Share
d1udkla
d1udkla
Więcej tematów