Trwa ładowanie...
d1ml80i
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Węgierski problem z imigrantami. Partia Fidesz chce zaostrzyć prawo

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz planuje zaostrzenie prawa w celu powstrzymania fali nielegalnej imigracji. Partia premiera Viktora Orbana chce m.in. utworzenia specjalnych stref tranzytowych dla uchodźców oraz rozszerzenia uprawnień wojska i policji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Węgierski problem z imigrantami. Partia Fidesz chce zaostrzyć prawo
(PAP/EPA, Fot: GEORGI LICOVSKI)
d1ml80i

Jak poinformował deputowany Fideszu Gergely Gulyas, jego partia przygotowuje nowelizację ogółem 13 ustaw. Zaapelował do opozycji o poparcie tych zmian w czasie głosowania w parlamencie.

Proponowane zmiany, które - według planów Fideszu - mają obowiązywać od połowy września, obejmują m.in. utworzenie specjalnych stref tranzytowych w pobliżu granicy serbskiej, gdzie przetrzymywani mają być nielegalni imigranci do czasu rozpatrzenie ich wniosków o azyl.

Nowe prawo ma przewidywać także surowsze kary za nielegalne przekroczenie granicy oraz za niszczenie czterometrowego ogrodzenia, które Węgry budują na granicy z Serbią. Fidesz chce także umożliwić wykorzystanie wojska do pomocy w powstrzymaniu napływu imigrantów.

d1ml80i

Bezprecedensowo duży napływ imigrantów do Węgier

Fala imigrantów każdego dnia wciąż płynie w stronę Węgier z Serbii. W środę padł nowy rekord - 3 241 osób na granicy. Wśród uchodźców, głównie z Syrii, Afganistanu i Pakistanu, znalazło się niemal 700 dzieci.

Kancelaria premiera Orbana szacuje, że do końca roku liczba imigrantów próbujących dostać się do Europy Zachodniej przez Węgry może wynieść 300 tys. osób. Węgry doświadczają bezprecedensowo wielkiego napływu imigrantów, których liczba przekroczyła w tym roku już 140 tys. i jest dwukrotnie większa niż w roku 2014.

W celu opanowania sytuacji ponad 2100 funkcjonariuszy węgierskiej policji z psami i na koniach ma patrolować granicę od początku września; do akcji będą też włączone śmigłowce - zapowiedział szef węgierskiej policji.

d1ml80i

Podziel się opinią

Share

d1ml80i

d1ml80i
Więcej tematów