Trwa ładowanie...
d3cw9pg
14-01-2007 09:50

We wtorek TK rozparzy skargę RPO w sprawie matur

We wtorek Trybunał Konstytucyjny rozpatrywać
będzie wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza
Kochanowskiego, który zaskarżył część przepisów z wrześniowej
nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji dotyczącego matur, w
tym tzw. amnestię maturalną.

d3cw9pg
d3cw9pg

Zgodnie z kwestionowanymi przez RPO przepisami, osoba, która zdawała egzamin maturalny w roku szkolnym 2004-2005 i 2005-2006, otrzymuje świadectwo dojrzałości nawet jeśli z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej lub pisemnej nie uzyskała minimalnej liczby punktów. Zdaniem Rzecznika, Trybunał powinien rozważyć, czy minister edukacji posiada całkowitą swobodę w określaniu, kto zdał egzamin maturalny.

Kwestionowane przepisy - według niego - umożliwiają bowiem uzyskanie świadectwa bez rzeczywistego zdania egzaminu maturalnego, który jest formą sprawdzenia wykształcenia ogólnego. Uważa on, że jest to sprzeczne z przepisami ustawy o systemie oświaty.

Zdaniem Rzecznika, rozporządzenie jest także niezgodne z zasadą, iż prawo nie działa wstecz. Ponadto, w ocenie RPO, rozporządzenie wraz z załącznikiem do niego wydano z przekroczeniem upoważnienia ustawowego. Minister został bowiem zobowiązany do określenia w drodze rozporządzenia warunków i sposobu oceniania oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów.

Według RPO, minister nie ma więc uprawnień do przeliczania wyników uzyskanych z egzaminu maturalnego (z poziomu rozszerzonego na podstawowy), przeliczanie ocen nie jest bowiem tożsame z ocenianiem.

d3cw9pg

Kolejny zarzut Rzecznika dotyczy zmiany zasad zdawania egzaminów maturalnych. Dotąd egzamin mógł być zdawany na poziomie podstawowym lub na poziomie podstawowym i poziomie rozszerzonym. Po zmianie może być zdawany na poziomie podstawowym albo rozszerzonym. Jest to istotna zmiana, gdyż dotychczas maturzysta, który wybrał poziom rozszerzony, zdawał egzamin na poziomie podstawowym decydującym o zdaniu matury, a następnie na poziomie rozszerzonym, którego wynik nie wpływał na zdanie matury. Według nowych zasad, maturzyści, którzy zadeklarowali zdawanie egzaminu na poziomie rozszerzonym, będą mogli przystąpić jedynie do rozszerzonej wersji egzaminu. I ta wersja będzie decydowała o zdaniu egzaminu.

Zdaniem RPO, również czas na wprowadzanie zmian w egzaminach maturalnych jest zbyt krótki - na osiem miesięcy przed najbliższym egzaminem. Nowa regulacja nie zabezpiecza więc - według niego - w sposób dostateczny interesów maturzystów.

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych kilka dni temu pytany przez dziennikarzy jakiego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego spodziewa się powiedział, że "nie ma najmniejszych wątpliwości, że wszystko jest zgodne z prawem".

d3cw9pg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cw9pg
Więcej tematów