PolskaWe Wrocławiu uruchomiono najnowocześniejszy w Polsce aparat PET-CT

We Wrocławiu uruchomiono najnowocześniejszy w Polsce aparat PET‑CT

Najnowocześniejszy skaner PET-CT GE Discovery IQ skraca czas badania z dwudziestu do czterech minut i zapewnia precyzyjny obraz drobnych zmian nowotworowych. Aparat uruchomiono we Wrocławiu. Miesięcznie będzie można nim wykonać do tysiąca badań.

We Wrocławiu uruchomiono najnowocześniejszy w Polsce aparat PET-CT
Źródło zdjęć: © affidea.pl

Jak powiedział Jarosław Furdal, prezes firmy Affidea, prowadzącej we Wrocławiu Dolnośląskie Centrum Medycyny Nuklearnej, urządzenie to kosztowało ponad 8 mln zł.

- Zdecydowaliśmy się uruchomić ten aparat we Wrocławiu z kilku powodów. Mamy tu dobre doświadczenia we współpracy z dolnośląskim oddziałem NFZ, dysponujemy doświadczonym personelem, ale badanie będzie dostępne nie tylko dla mieszkańców regionu - mówił Furdal.

Jak dodał, skaner PET-CT GE Discovery IQ, który swą światową premierę miał w grudniu 2014 r. w USA, jest pierwszym takim aparatem w Polsce i czwartym w Europie.

Wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej dr Mirosław Dziuk powiedział, że to urządzenie jest przełomem w diagnostyce onkologicznej, a przede wszystkim w tzw. ocenie ilościowej drobnych zmian nowotworowych.

- Otrzymujemy precyzyjną informację ilościową i ocenę, jak "gorący" jest nowotwór, czyli jak się rozwija. Lekarz onkolog dzięki temu może dokładniej ustawić leczenie np. plan radioterapii i ocenić, jak pacjent na to zareagował. To przełom w tej diagnostyce i te aparaty będą w najbliższym czasie instalowane w kolejnych ośrodkach - powiedział Dziuk.

Kierownik wrocławskiej placówki dr Zbigniew Podgajny podkreślił, że zaletami nowoczesnego skanera jest znacznie skrócony czas badania z dwudziestu do czterech minut, co zmniejsza szkodliwe promieniowanie na organizm, lecz również precyzyjny obraz zmian nowotworowych.

- To, co wydawało się dotychczas niemożliwe do osiągnięcia, udało się dzięki m.in. nowej konstrukcji detektora PET o nazwie LightBurst. To urządzenie również pozwala na uzyskanie precyzyjnego obrazu np. przy badaniu obszaru płuc podczas oddychania. Czyni to na zasadzie tzw. odwróconej animacji, czyli uzyskiwania z obrazów ruchomych obrazu statycznego - mówił lekarz.

Rocznie w Polsce wykonuje się ponad 30 tys. badań PET-CT, ale zapotrzebowanie jest przynajmniej dwukrotnie większe. Wrocławska pracownia PET, działająca od ośmiu lat na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, jest jedyną placówką tego typu w województwie dolnośląskim. Wykonywała dotąd ponad 400 badań miesięcznie. Ma podpisany kontrakt z NFZ. Koszt jednego badania to 3300 zł.Zdaniem specjalistów na nowym skanerze będzie można wykonać dwukrotnie więcej badań.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)