Trwa ładowanie...

We Włoszech zwiększono środki bezpieczeństwa w związku z atakami w Paryżu

Po serii zamachów w Paryżu we Włoszech natychmiast zwiększono środki bezpieczeństwa - podała Ansa. Decyzję w tej sprawie podjęło w ciągu kilkudziesięciu minut od informacji o atakach we Francji kierownictwo włoskich sił porządkowych.
Share
Atak w centrum Paryża
Atak w centrum ParyżaŹródło: PAP/EPA, Fot: IAN LANGSDON
d2vvoka

W całych Włoszech zwiększone zostały kontrole i monitoring w miejscach o znaczeniu strategicznym.

Prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Matteo Renzi nazwali barbarzyństwem serię ataków terrorystycznych w Paryżu. Na sobotę w Rzymie zwołano nadzwyczajne posiedzenie włoskiego komitetu bezpieczeństwa.

W depeszy do prezydenta Francji Francois Hollande'a szef państwa włoskiego napisał, że to, co zdarzyło się w Paryżu, wywołuje szok i przerażenie.

d2vvoka

"Śledzę z niepokojem i wielkim bólem barbarzyńskie ataki terrorystyczne" - podkreślił Mattarella. Dodał, że kilka miesięcy po styczniowych zamachach w Paryżu "terroryzm znów otworzył głęboką ranę w sercu Francji, wolności i demokracji". Naród francuski - stwierdził prezydent Włoch - znów pada ofiarą "ślepej i zabójczej furii terroryzmu".

Premier Renzi napisał zaś w reakcji na ataki: "Włochy opłakują ofiary z Paryża i łączą się w bólu z francuskimi braćmi. Europa ugodzona w serce będzie umiała zareagować na barbarzyństwo".

W sobotę rano szef rządu będzie przewodniczył posiedzeniu narodowego komitetu ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Świat wstrząśnięty serią ataków we Francji

Prezydent USA Barack Obama określił zamachy "okropną próbą sterroryzowania niewinnych ludzi". Obama powiedział, że sytuacja w Paryżu "rozdziera serce", ale nie chce spekulować, kto stoi za zamachami, póki władze Francji nie opanują sytuacji i nie poznamy więcej szczegółów. Ale zapewnił, że USA są gotowe dostarczyć Francji każdą niezbędną pomoc, by pociągnąć sprawców do odpowiedzialności.

d2vvoka

- Chcę, by to było jasne: jesteśmy z Francuzami w walce z terroryzmem i ekstremizmem - powiedział prezydent USA. - My wiemy, co to znaczy, bo też przez to przechodziliśmy. Zawsze mogliśmy liczyć na Francuzów - dodał.

Obama powiedział, że zamachy "to atak nie tylko na Paryż i Francuzów, ale na całą ludzkość i uniwersalne wartości, które dzielimy" - powiedział. Wymawiając po francusku hasło Wielkiej Rewolucji Francuskiej: Wolność, Równość, Braterstwo Obama zapewnił, że są to wartości ważne nie tylko dla Francuzów, ale także dla Amerykanów.

Obama został zbriefowany ws. ataków w Paryżu przez swą doradczynię ds. terroryzmu Lisę Monaco. Powiedział, że na razie osobiście nie rozmawiał jeszcze telefonicznie z prezydentem Francji Francoisem, bo zapewne jest on teraz bardzo zajęty. Ale zapewnił, że skontaktuje się z nim w najbliższym czasie i USA będą z Francją ściśle koordynować sytuację.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że jest głęboko wstrząśnięta zamachami. Niemiecki rząd jest stałym kontakcie z władzami Francji.

d2vvoka

- Jestem głęboko wstrząśnięta informacjami i zdjęciami, które dochodzą do nas z Paryża - oświadczyła Merkel. - Myślami jestem w tych godzinach przy ofiarach terrorystycznych zamachów - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych podało wcześniej na Twitterze, że szef resortu Frank-Walter Steinmeier jest wstrząśnięty atakami w Paryżu.

- Jesteśmy po stronie Francji - oświadczył Steinmeier. Szef niemieckiej dyplomacji oglądał wraz z prezydentem Francji Francois Hollende'em towarzyski mecz reprezentacji narodowych Francji i Niemiec. Steinmeier opuścił już Paryż i jest w drodze do Wiednia, gdzie będzie uczestniczył w międzynarodowej konferencji dotyczącej Syrii.

Trener drużyny niemieckiej Joachim Loew powiedział, że "wszyscy są wstrząśnięci i zszokowani". - Aspekt sportowy i bramki schodzą na drugi plan - powiedział selekcjoner telewizji ARD. Szef ekipy Oliver Bierhof dodał, że w szatni niemieckiej drużyny panowały strach, niepewność i przygnębienie.

d2vvoka

Podziel się opinią

Share
d2vvoka
d2vvoka
Więcej tematów