Trwa ładowanie...

We Francji aresztowano 16-latkę wybierającą się na dżihad do Syrii

Szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve poinformował, że dzień wcześniej na lotnisku w Nicei aresztowano 16-letnią dziewczynę, która chciała jechać do Syrii, by dołączyć tam do rebeliantów i wziąć udział w dżihadzie - świętej wojnie muzułmanów.

Share
We Francji aresztowano 16-latkę wybierającą się na dżihad do Syrii
Źródło: AFP, Fot: Valery Hache
d1f2wse

Nieco później zatrzymano 20-letniego mężczyznę, podejrzewanego o to, że zwerbował francuską nastolatkę i kupił jej bilet lotniczy do Turcji, skąd miała przedostać się do Syrii.

W Syrii i Iraku do ekstremistycznych bojowników islamskich dołączyły - według danych wywiadów państw zachodnich - tysiące cudzoziemców, z czego wielu z krajów Europy Zachodniej.

d1f2wse

Francuski problem

Władze Francji uczyniły z rozbicia zradykalizowanych islamskich komórek jeden ze swych priorytetów, ale nie są w stanie jak dotąd zahamować strumienia swych obywateli, z których niektórzy mają zaledwie 14 lat, wyjeżdżających z kraju, by wziąć udział w wojnie domowej w Syrii. Szacuje się, że około 800 obywateli Francji pojechało walczyć do Syrii.

W kwietniu Cazeneuve przedstawił środki, które mają zapobiec radykalizacji młodych francuskich muzułmanów, m.in. gorącą linię telefoniczną dla rodziców, by mogli sygnalizować władzom podejrzane zachowania swoich dzieci. W niedzielnym oświadczeniu szef MSW informuje, że skorzystało z niej blisko 300 rodziców, a 45 proc. spraw dotyczyło kobiet lub młodych dziewcząt.

Jak podano w oświadczeniu, rodzina aresztowanej w sobotę nastolatki nie wiedziała o jej zamiarach.

We Francji mieszka najwięcej muzułmanów w całej Unii Europejskiej - około 5 mln.

d1f2wse

Podziel się opinią

Share
d1f2wse
d1f2wse
Więcej tematów