Wciskają seniorom drogie garnki. Koniec eldorado nieuczciwych handlarzy. Jest projekt ustawy
Koniec eldorado garnkowych naciągaczy. Seniorzy mają być wreszcie lepiej chronieni przez prawo na zakupach podczas nieuczciwych pokazów i prezentacji. Gotowy jest projekt ustawy w tej sprawie. Co ma się zmienić?
29.07.2021 08:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co roku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpływa około 600 skarg od osób, które dały się naciągnąć na pokazie lub prezentacji i podpisały umowę, z której nie mogły się wycofać. Zdaniem urzędu tylko co piąty taki przypadek jest zgłaszany i poszkodowanych jest znacznie więcej.
"Należy podkreślić, że w ostatnich latach obserwuje się istotne nasilenie nieuczciwych praktyk przedsiębiorców funkcjonujących na rynku sprzedaży bezpośredniej" - zauważa UOKiK, który przygotował projekt ustawy, który ma ukrócić działania naciągaczy. Szczegóły opisuje "Fakt".
Przepisy zakładają, że jeśli do sprzedaży dochodzi poza lokalem przedsiębiorcy, czyli np. na pielgrzymce, turnusie w sanatorium czy podczas pokazu, handlarz nie będzie mógł przyjąć zapłaty przed upływem 14 dni. To czas na odstąpienie od umowy - zastanowienie się, czy dany produkt jest seniorowi potrzebny.
"Wprowadzenie tzw. odroczonej płatności uniemożliwi takie praktyki, a w związku z powyższym sprawi, że działalność nieuczciwych przedsiębiorców przestanie być opłacalna" - uzasadnia UOKiK w projekcie ustawy.
To nie koniec zmian
Co jeszcze ma się zmienić? Osoby, które robią zakupy na pokazach i prezentacjach mają obecnie 14 dni na odstąpienie od umowy. "Jak wskazują doświadczenia z praktyki, przepisy te należy uznać za niewystarczające, w przypadku tego rodzaju umów zawieranych w określonych okolicznościach. Chodzi o umowy zawierane podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta albo wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę" - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy. Czas ten ma zostać wydłużony do 30 dni.
Jeśli senior nie ma pieniędzy na zakup oferowanych podczas pokazu produktów, zdarza się, że handlarz jedzie z nim do banku po pożyczkę. Kiedy przepisy wejdą w życie, taka pożyczka będzie z mocy prawa nieważna.
Przeczytaj również: Gang fałszywych policjantów usłyszał zarzuty prokuratorskie
Obowiązywał będzie także zakaz sprzedaży wyrobów medycznych na pokazach. Dziś klientom wciskane są maty lecznicze, cudowne maści, które mają rzekomo poprawić stan zdrowia seniora.
Projekt ustawy trafił do konsultacji i zajmie się nim rząd. Nowe przepisy mają szanse wejść w życie jeszcze w tym roku.
Źródło: fakt.pl