ŚwiatWażni urzędnicy wśród ofiar zamachu na "Newskij Ekspress"

Ważni urzędnicy wśród ofiar zamachu na "Newskij Ekspress"

W miejscu piątkowej katastrofy pociągu pasażerskiego "Newskij Ekspress" relacji Moskwa-Petersburg odnaleziono materiały, które najprawdopodobniej są fragmentami detonatora - poinformował przedstawiciel komitetu śledczego przy prokuraturze generalnej Władimir Markin. Pozostałości detonatora badają obecnie specjaliści. Dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow poinformował z kolei w raporcie dla prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, że na miejscu znaleziono pozostałości bomby o sile 7 kg trotylu. Rosyjska prokuratura generalna już wszczęła postępowanie karne z paragrafu "akt terrorystyczny".

Ważni urzędnicy wśród ofiar zamachu na "Newskij Ekspress"
Źródło zdjęć: © AFP

Wciąż nie ma jednoznacznych informacji na temat liczby ofiar katastrofy. Minister zdrowia Tatiana Golik podała, że 26 osób zginęło, 96 zostało rannych, a los 18 osób jest nieznany. Z kolei Prokuratura Generalna FR przekazała, że śmierć poniosło 30 osób. Natomiast przedstawiciel Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformował o 39 ofiarach śmiertelnych.

W ataku zginęli dwaj wysocy rangą urzędnicy państwowi - poinformowała gubernator Petersburga Walentina Matwijenko. Dwaj zabici to szef Agencji Rezerw Federalnych (Rosrezerw), 51-letni Borys Jewstratikow i prezes państwowego koncernu Rossijskije Awtomobilnyje Dorogi (Awtodor), 50-letni Siergiej Tarasow. Ten drugi był do niedawna członkiem Rady Federacji, izby wyższej parlamentu Rosji, a wcześniej - wicegubernatorem Petersburga.

Wśród pasażerów pociągu było wielu kibiców klubu piłkarskiego Spartak Moskwa, którzy jechali do Petersburga na niedzielny mecz ligowy z tamtejszym Zenitem.

Wypadek wydarzył się o 21.34 czasu moskiewskiego (19.34 czasu polskiego). Wykoleiły się i przewróciły na boki cztery ostatnie wagony. Do katastrofy doszło w obwodzie twerskim, w pobliżu miasta Bołogoje, na 285. kilometrze trasy. W pociągu było 661 pasażerów.

Katastrofa wydarzyła się w lesie - dostęp do miejsca zdarzenia jest utrudniony. Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych skierowało tam dwa samoloty ze szpitalem polowym. Na miejsce przybyły też specjalne pociągi, które zabrały rannych i pozostałych pasażerów. W Petersburgu powołano specjalny sztab ds. pomocy ofiarom katastrofy.

Postępowanie z paragrafu "akt terrorystyczny"

Rosyjska prokuratura generalna wszczęła postępowanie karne z paragrafu "akt terrorystyczny".

Prezydent Rosji zarządził, by śledztwo w sprawie zamachu traktowane było z najwyższą wagą. Dmitrij Miedwiediew zdecydował o udzieleniu ofiarom tragedii pomocy finansowej.

Odpowiedzialność za zamach terrorystyczny na pociąg wzięła na siebie neonazistowska organizacja Autonomiczna Grupa Bojowa Combat 18. Liczba "18" jest używana przez grupy neonazistowskie jako symbol inicjałów Adolfa Hitlera: A i H to - odpowiednio - pierwsza i ósma litera alfabetu łacińskiego.

Combat 18 - kto to?

Specjalista od spraw terroryzmu Krzysztof Liedel mówi, że Combat 18 to międzynarodowa organizacja skupiająca ultranacjonalistów różnych krajów. Jest przeciwna wszystkiemu co wiąże się ze Wspólnotą Europejską. Jej członkowie są między innymi przeciwko obcokrajowcom czy homoseksualistom.

Jak dodaje Liedel, już od kilku lat rosyjskie służby notowały wzmożoną aktywność grupy Combat 18. Jej działacze dokonywali między innymi morderstw na tle rasowym. Ekspert dodaje, że najczęściej członkowie organizacji działają pod dwoma hasłami: "Rosja dla Rosjan" i " Wielka wszechobecna Rosja".

Specjalista od spraw terroryzmu zauważa, że organizacja Combat 18 ma także swoich sympatyków w Polsce. Są nimi między innymi kibice klubów piłkarskich.

Grupa Combat 18 powstała w Wielkiej Brytanii z połączenia Partii Narodowościowej i ruchu kibicowskiego.

Kondolencje

Premier Donald Tusk przesłał kondolencje premierowi Władimirowi Putinowi. Tusk wyraził współczucie i żal w związku ze śmiercią obywateli Rosji. Rannym w wyniku tego wypadku życzył w imieniu polskiego rządu szybkiego powrotu do zdrowia.

Kondolencje na ręce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa przekazał też Lech Kaczyński. Polski prezydent wyraził ogromny smutek i poruszenie w związku z informacją o wielu ofiarach i rannych. W imieniu własnym i wszystkich Polaków przekazał wyrazy współczucia dla rodzin ofiar i osób zaginionych. Podkreślił, że głęboko wierzy, iż ranni szybko powrócą do zdrowia, a liczba ofiar nie będzie się zwiększać.

Kondolencje złożyło również szwedzkie przewodnictwo Unii Europejskiej. W komunikacie szwedzkie przewodnictwo zapewniło Rosję o "wsparciu w wysiłkach zmierzających do wyjaśnienia przyczyn tego tragicznego wydarzenia".

"Newskij Ekspress" kursuje od ośmiu lat. Jeździ ze średnią prędkością 200 km/h. Trasę Moskwa-Petersburg pokonuje w 4 godz. 41 min. Magistrala Moskwa-Petersburg to jedno z najbardziej ruchliwych połączeń kolejowych w Rosji. Trasę tę w obu kierunkach pokonuje 60 składów pasażerskich na dobę.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)