Trwa ładowanie...
d3pv7ko
d3pv7ko

Watykan zdumiony, Moskwa milczy, Mazur czeka

Watykan ze zdumieniem stwierdza, że po upływie ponad dwóch tygodni od wydalenia z Rosji bpa Jerzega Mazura nie ma jeszcze żadnych informacji dotyczących przyczyn tej decyzji - powiedział we wtorek Joaquin Navarro Valls.
Share
d3pv7ko

Navarro Valls przypomniał, że Watykan po wydaleniu bpa Jerzego Mazura z terytorium Federacji Rosyjskiej zwrócił się do ministerstwa spraw zagranicznych w Moskwie o wyjaśnienie powodów, dla których odmówiono mu prawa wjazdu do Rosji, dotąd jednak nie otrzymał odpowiedzi.

Stolica Apostolska zaprotestowała przeciwko wydaleniu z Moskwy ordynariusza katolickiej diecezji św. Józefa w Irkucku, biskupa Jerzego Mazura już następnego dnia, wyrażając nadzieję, że władze rosyjskie niezwłocznie zmienią swą decyzję.

W oświadczeniu, przygotowanym przez watykański Sekretariat Stanu, podkreślono, że to, co spotkało biskupa Mazura, stanowi poważne naruszenie zobowiązań, jakie rosyjski rząd wziął na siebie jako sygnatariusz dokumentu KBWE z 1989 roku.

W dokumencie ówczesnej Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (obecnie: Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - OBWE) jest mowa o przestrzeganiu praw wspólnot religijnych do tworzenia i utrzymywania miejsc kultu, organizowania się według własnej struktury hierarchicznej i instytucjonalnej, a także do swobodnego wyboru i wymiany personelu. (and)

d3pv7ko

Podziel się opinią

Share
d3pv7ko
d3pv7ko
Więcej tematów