Watykan zdecydował. Właśnie wszedł w życie nowy dokument

W niedzielę wchodzi w życie dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary "Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych". Zawiera on możliwość sześciu różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych od opinii pozytywnej po negatywną - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Dokument Dykasterii Nauki Wiary, zatwierdzony jest przez papieża Franciszka
Dokument Dykasterii Nauki Wiary, zatwierdzony jest przez papieża Franciszka
Źródło zdjęć: © Getty Images | Simone Risoluti
oprac. KBŃ

19.05.2024 | aktual.: 19.05.2024 14:36

Podkreślono, że jednym z powodów wprowadzenia nowych norm w Kościele katolickim była trudność w ograniczeniu do poziomu lokalnego zjawisk, które w niektórych sytuacjach osiągają skalę krajową, a nawet globalną.

Dokument Dykasterii Nauki Wiary, zatwierdzony przez papieża Franciszka, "Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych", zawiera sześć różnych możliwości oceny zjawisk nadprzyrodzonych. Począwszy od "nihil obstat", co oznacza "nic nie stoi na przeszkodzie", poprzez "prae oculis habeatur", co oznacza pozytywne rozpoznanie znaków z koniecznością wyjaśnienia doktrynalnego pewnych elementów zjawiska, "curatur", kiedy odradza się wydanie zakazu, aby nie niepokoić wiernych, ale wymaga się od biskupa, aby nie promował zjawiska, aż po opinię negatywną.

Dokument ten umożliwia szybsze wydawanie opinii na temat nadprzyrodzonego charakteru zjawiska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakie obowiązki ma biskup?

Dykasteria Nauki Wiary będzie jednak musiała zatwierdzić ostateczną decyzję biskupa i będzie miała prawo do interweniowania w każdym momencie poprzez "motu proprio". W ostatnich dziesięcioleciach w wielu przypadkach, w których wypowiadali się poszczególni biskupi, zaangażowane było Święte Oficjum, ale jego interwencja pozostawała nieujawniona i nie była podawana do publicznej wiadomości.

Zgodnie z dokumentem, biskup ma obowiązek zbadać przypadki i przedstawić dykasterii swoją ocenę do zatwierdzenia. Jednakże powinien on powstrzymać się od publicznych deklaracji dotyczących autentyczności lub nadprzyrodzoności zjawisk i starać się, aby nie dochodziło do zamieszania i "do podsycania klimatu sensacyjności".

Komisja badawcza powołana przez ordynariusza powinna składać się przynajmniej z jednego teologa, kanonisty i eksperta, wybranego na podstawie charakteru zjawiska.

W dokumencie wskazano również na kryteria świadczące o tym, że zjawisko nie ma charakteru nadprzyrodzonego. Są to m.in. błędy doktrynalne, "duch sekciarski, który rodzi podział w łonie Kościoła, ewidentne dążenie do zysku, władzy, sławy, rozgłosu społecznego, osobistych korzyści, ściśle związanych z faktem, poważne czyny niemoralne (…), zmiany psychiczne lub tendencje psychopatyczne u danej osoby, które mogły mieć wpływ na domniemany fakt nadprzyrodzony, lub psychoza, zbiorowa histeria czy inne elementy, które można przypisać zakresowi patologicznemu".

Rewizję norm rozpoczęła watykańska dykasteria w 2019 roku. Dokument wchodzi w życie w niedzielę 19 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (134)