Watykan weźmie udział w konferencji na temat rasizmu
Watykan ogłosił w piątek, że weźmie udział w
międzynarodowej konferencji na temat rasizmu i ksenofobii, która
ma się odbyć pod auspicjami ONZ w kwietniu w Genewie.
Dzień wcześniej Włochy jako pierwszy kraj Unii Europejskiej wycofały się z udziału w obradach protestując przeciwko projektowi dokumentu konferencji, który uznały za "agresywny i antysemicki".
Jednocześnie szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini wyraził nadzieję, że także inne kraje UE uczynią to samo.
Przedstawiciel Watykanu przy genewskiej siedzibie Narodów Zjednoczonych arcybiskup Silvano Maria Tomasi potwierdzając udział w obradach powiedział agencji Ansa, że "należy zobaczyć, jaki będzie ostateczny tekst dokumentu". Poinformował, że trwają właśnie prace nad jego nową wersją.
- Jesteśmy przeciwko wszelkim formom dyskryminacji, które dotyczą jednostki, religii czy państwa - oświadczył reprezentant Stolicy Apostolskiej.
Włochy zakwestionowały następujący fragment dokumentu w jego obecnym brzmieniu: "Polityka Izraela na terytoriach palestyńskich stanowi pogwałcenie praw człowieka, zbrodnię przeciwko ludzkości i współczesną formę apartheidu".
Kolejny sporny akapit brzmi: "Wyrażamy zaniepokojenie dyskryminacją rasową ze strony Izraela przeciwko Palestyńczykom i obywatelom syryjskim na okupowanych wzgórzach Golan (...). Izrael zagraża międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu".
Pod koniec lutego z udziału w konferencji oraz sesji przygotowawczej wycofały się Stany Zjednoczone. Jej pracami ma kierować przywódca Libii Muammar Kadafi jako przewodniczący Unii Afrykańskiej.
Krytycy kwietniowej konferencji twierdzą, że państwa arabskie wykorzystają spotkanie jako forum do ataków na Izrael. Z tego też powodu delegacja tego kraju nie będzie uczestniczyć w obradach.
Możliwość wycofania się z konferencji rozważają według włoskich mediów Holandia, Dania, Belgia i Kanada. Udział w konferencji potwierdziła natomiast Francja.
Ansa przypomina na marginesie wypowiedzi arcybiskupa Tomasiego, że 18 lutego Watykan razem z państwami afrykańskimi i muzułmańskimi głosował przeciwko umieszczeniu w innym dokumencie ONZ bezpośredniego odwołania do zakazu dyskryminowania homoseksualistów.
Sylwia Wysocka