Watykan. Papież Franciszek ustanawia nowe normy dot. zgłaszania pedofilii
Obowiązek zgłaszania przez kleryków i zakonników przypadków pedofilii oraz uruchomienie łatwo dostępnego systemu przyjmowania sygnałów o nadużyciach w każdej diecezji. Takie normy ustanowiła w czwartek Stolica Apostolska.
Papieski list "Wy jesteście światłem świata", wydany z mocą dekretu, realizuje zapowiedzi działań przyjętych podczas lutowego szczytu nadzwyczajnego szczytu ws. ochrony nieletnich w Kościele. "Przestępstwa związane z wykorzystywaniem seksualnym obrażają naszego Pana, powodując u ofiar szkody fizyczne, psychiczne i duchowe oraz szkodzą wspólnocie wiernych" - pisze dosadnie papież Franciszek
W opublikowanym dokumencie Ojciec Święty stwierdza, że "Jezus Chrystus wzywa każdego wiernego, aby był przejrzystym wzorem cnót, prawości i świętości". Głowa Kościoła uznaje, że "potrzebne jest nieustanne i głębokie nawrócenie serc, potwierdzone konkretnymi i skutecznymi działaniami". Główna odpowiedzialność ma spoczywać na biskupach, którzy według Stolicy Apostolskiej mają służyć "radami, zachętami i przykładem, ale także mocą swego autorytetu i świętej władzy".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Papież Franciszek przyznaje, że zrobiono wiele, aby zapobiec nadużyciom we wspólnocie, jednak należy "nadal uczyć się z gorzkich lekcji przeszłości, aby patrzeć z nadzieją w przyszłość".
Zobacz także: Jarosław Wałęsa: Kaczyński nie jest prawdziwym katolikiem
Szczyt w Watykanie
Pod koniec lutego do Stolicy Piotrowej zjechali przedstawiciele światowych Episkopatów. Przez 4 dni hierarchowie dyskutowali o problemie pedofilii we wspólnocie, a także sytuacji małoletnich w Kościele. W szczycie wzięło udział blisko 190 osób i było to pierwsze takie spotkanie w historii Kościoła.
- Na naszym spotkaniu ciąży brzemię pasterskiej i kościelnej odpowiedzialności, które domaga się od nas, abyśmy dyskutowali, w jaki sposób stawić czoła temu złu, które gnębi Kościół i ludzkość. Lud Boży patrzy na nas i oczekuje nie tylko potępień, lecz konkretnych i skutecznych środków zaradczych. Rozpoczynamy zatem ten proces - mówił przed rozpoczęciem obrad papież Franciszek, cytowany przez portal vaticannews.va.
Polska odpowiedź
Polski Kościół również próbuje uporać się z głębokim kryzysem we wspólnocie. W połowie marca Konferencja Episkopatu Polski opublikowała raport nt. Kościelnej pedofilii. Wynika z niego, że w ciągu 30 lat polscy hierarchowie przyjęli 382 zgłoszenia przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich. Częściej molestowano chłopców niż dziewczynki.
Przewodniczący gremium, abp Stanisław Gądecki, stwierdził, że popularyzacja hasła "pedofilia w Kościele" nie jest do końca sprawiedliwa. Przypomniał, że inne instytucje nie poddały się "lustracji" dotyczącej pedofilii, a Kościół - tak. - To nie jest problem samego Kościoła, to jest problem całego świata - mówił w marcu. Duchowny dodał, że nie zauważył, aby z problemem walczyli np. rząd czy samorząd.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Podczas publikacji raportu wielu dziennikarzy i internautów na gorąco komentowała doniesienia KEP-u. Głos zabrał także ks. Kazimierz Sowa. Na Facebooku duchowny udostępnił post. "Oglądam konferencję i zwyczajnie mi wstyd. Wiedzieć po co przychodzą dziennikarze i zamiast tego zafundować im słabe i nudne kazanie dodatkowo nieudolnie rozpisane na głosy.... Powiedzieć dramat to mało" - pisał w marcu ksiądz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: vaticannews.va