Trwa ładowanie...
d2wbend

Waszczykowski zamiast Szydło. Zmiana reprezentacji Polski na szczycie klimatycznym

W związku z dymisją premier Beaty Szydło to szef MSZ Witold Waszczykowski pojedzie reprezentować Polskę na zbliżającym się szczycie klimatycznym w Paryżu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef MSZ Witold Waszczykowski
Szef MSZ Witold Waszczykowski (Agencja Gazeta, Fot: Jacek Marczewski)
d2wbend

Podczas szczytu klimatycznego w Paryżu, który odbędzie się w najbliższy wtorek, mają zapaść ważne decyzje w sprawie finansowania projektów w zakresie ochrony klimatu.

Decyzja o dymisji premier Beaty Szydło zapadła w czwartek wieczorem na posiedzeniu komitetu politycznego PiS. Beata Szydło ma pozostać w rządzie i pełnić w nim "eksponowane stanowisko". Prawdopodobnie będzie to funkcja wicepremiera ds. społecznych. Prezydent Andrzej Duda przyjął jej dymisję i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. Dlatego na szczyt do Paryża ma pojechać szef MSZ Witold Waszczykowski.

Celem szczytu klimatycznego w Paryżu będzie zmobilizowanie funduszy prywatnych i publicznych na projekty wynikające z zobowiązań krajów, podjętych w ramach porozumienia paryskiego, które zapadło 12 grudnia 2015 r. w stolicy Francji. Chodzi o zatrzymanie wzrostu średniej temperatury w świecie na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza, by powstrzymać zmiany klimatyczne.

Deklarację podjęły 195 państwa, wyłączając jedynie Syrię i Nikaraguę, a obejmowało największych emiterów CO2 – Chiny czy USA. Jednak Donald Trump uznał, iż przyjęte w niej założenia za zbyt kosztowne dla USA i wycofał się z porozumienia.

d2wbend

Podziel się opinią

Share

d2wbend

d2wbend
Więcej tematów